Typologia demokracji-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 595
Wyświetleń: 2387
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Typologia demokracji-opracowanie - strona 1 Typologia demokracji-opracowanie - strona 2 Typologia demokracji-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Typologia demokracji. Demokracja to rządy ludu. Zgodnie z koncepcją amerykańskiego socjologa ROBERTA DAHLA musimy odwołać się do aspektów formalnych a konkretnie procedurach Dahle scharakteryzował demokrację odwołując się do sposobu przeprowadzania wyborow. Skonstruował taki typ idealny demokracji proceduralnej, jako kryterium przedstawiając w nim następujące cechy: 1. rządy wynikają z wolnych wyborów; 2. wybory są oparte o autentyczną rywalizację; 3. wybory są otwarte. Mamy zatem 3 cechy które pozwalają nam zbudować takie modelowe rozwiązanie pod nazwą demokracja proceduralna. Co to znaczy, że rząd wynika z wolnych wyborów? Wybory są autentyczne, nieskrępowane, oparte są o ideę wolności, szeroki dostęp organizacji zgłaszających kandydatów. Odpowiednia atmosfera i to wszystko składa się na pojęcie wolnych wyborów. Autentyczna rywalizacja wyborcza oznacza, że w każdy system demokratyczny jest oparty o zasadę suwerenności narodu. Wybory muszą być autentyczne, tzn. że musi być jeszcze jeden kontrkandydat i nie fikcyjny tylko realny. To gwarantują przepisy albo także sposób zachowania władzy. Otwarte wybory - pojęcie otwartych wyborów sprowadza się do wskazania, że bariery uczestnictwa w wyborach muszą być relatywnie niskie . Np. granica wieku - musi być relatywnie niska. Dahle formułował te swoje zasady po to by dokonać typologii demokracji. Biorąc zatem pod uwagę stopień zorganizowania i zintegrowania elit oraz cechy proceduralne wymienić można następujące typy demokracji: 1. pseudo-demokracja; 2. demokracja ograniczona; 3. demokracja nie skonsolidowana; 4. demokracja skonsolidowana. Jeśli chodzi o pseudo-demokrację należy stwierdzić, że nie są spełnione żadne warunki określone koncepcją demokracji proceduralnej i nie trzeba sięgać do dodatkowego elementu. Bo w pseudo-demokracji nie ma wolnych wyborów, ani nie mam wyborów opartych o jakąkolwiek rywalizację. Wybory nie są otwarte, a jeśli są otwarte to wyłącznie jeśli chodzi o czynne prawo wyborcze natomiast bierne prawo wyborcze w sposób oczywisty jest bezwzględnie ograniczone. Przykładem pseudo-demokracji może być np. Polska Ludowa. Trzy kolejne typy demokracji mają już inny charakter. Mogą one wystąpić w ścisłym ze sobą związku a mianowicie mogą wzajemnie wynikać ze siebie. No bo demokracja ograniczona, nie skonsolidowana i skonsolidowana w pewnych przypadkach może wynikać jedna z drugiej. Demokracja skonsolidowana jest najdoskonalszym typem demokracji. Demokracja ograniczona- cechą charakterystyczną jest to, że część mieszkańców nie posiada uprawnień, praw wyborczych. Mamy zatem sytuację kiedy wybory nie są otwarte, kiedy niekoniecznie są w pełni wolne, w zasadzie ta sytuacja trwa do momentu upowszechnienia prawa wyborczego bo powszechność prawa wyborczego usuwa bariery wyborcze. Demokracja nie skonsolidowana - ten typ demokracji spełnia wszystkie wymogi proceduralne ale w tym typie jest brak porozumienia elit a to powoduje skutek w postaci częstych zmian rządu, niestabilną demokrację.

(…)

… spełnia wszystkie wymogi proceduralne ale w tym typie jest brak porozumienia elit a to powoduje skutek w postaci częstych zmian rządu, niestabilną demokrację.
Robert Dahl określił demokrację jako proceduralną. Wg niego wybory mają być wolne, alternatywne i mają cechować się relatywnie niskimi barierami dostępu. Niskie bariery dostępu można określić jako powszechność wyborów, brak cenzusów. Alternatywne - musi być wybór, tylko alternatywne wybory mogą istnieć w demokracji. Wolne - dostęp do zgłaszania kandydatów, jest to powiązane z kosztami kampanii wyborczych (konieczne są restrykcyjne przepisy dotyczące kosztów kampanii, które dokładnie określają ilość środków jakie można przeznaczyć na kampanię).
Typy demokracji: skonsolidowana, nieskonsolidowana, ograniczona, pseudodemokracja. Wyróżnienie tych czterech…
…, bo społeczeństwo obywatelskie jest zdolne do powołania stabilnej władzy, a przedtem do odpowiedniego zorganizowania się, czyli powołania organizacji, które przedstawiają interesy społeczne, także partii politycznych. To może jedynie nastąpić w warunkach ustabilizowanego społeczeństwa. Muszą być zatem określone podziały społeczne, odpowiedni poziom kultury politycznej i prawnej. Dla demokracji ważne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz