Tworzenie zespołów-ściąga

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tworzenie zespołów-ściąga - strona 1

Fragment notatki:

ZESPOŁY wspólne cele, interakcja, dobrze zdefiniowane, wzajemnie zależne role, tożsamość zespołowa. Powody posługiwania się pracą zespołową : *jest narzędziem skutecznego funkcjonowania firmy *zespoły umożliwiają organizacjom szybkie wytwarzanie oraz dostarczanie odbiorcom produktów i usług z zachowaniem wysokiej jakości *zespoły umożliwiają bardziej skuteczne uczenie się *organizacja zyskuje czas, jeśli czynności wykonywane dotąd sekwencyjnie przez pojedyncze osoby mogą być realizowane równocześnie przez ludzi pracujących w zespole *wymiana myśli i pomysłów w zespole sprzyja innowacyjnościb *zespoły mogą integrować i łączyć informacje w sposób niedostępny dla jednostek Problemy z pracą zespołu - w większości przypadków rzeczywista wydajność zespołu jest mniejsza niż jego rzeczywista produktywność, co jest spowodowane tzw. „stratami ponoszonymi w toku procesu ”. 2 kat *problemy z koordynacją - pojawiają się w wyniku trudności z organizowaniem i integrowaniem członków zespołu *problemy motywacyjne - pojawiają się, kiedy ludzie wkładają w wykonanie zadania mniej wysiłku, pracując w grupie, niż gdyby działali w pojedynkę ( zadania addytywne ). GRUPA ZADANIOWA - obejmuje dwie lub więcej osób pozostających ze sobą w interakcji i zależnych od siebie. Jest to grupa społeczna celowo powołana do zrealizowania konkretnego. Tego typu grupy mają charakter krótkotrwały, trwają do momentu zrealizowania zadania, więzi osobowe między jednostkami działającymi w tego typu grupach są najczęściej słabe, ze względu na to, iż zorientowane są na wykonanie celu, a nie na relacje interpersonalne. GRUPA FORMALNA - typ grupy społecznej charakteryzujący się sformalizowanymi stosunkami między jednostkami, sztywną strukturą, sformalizowaną kontrolą społeczną i zazwyczaj przypisanymi rolami odgrywanymi przez członków takiej grupy (struktura grupy oparta na kryterium ważności jej członków). Struktura tego typu grupy charakteryzuje się przede wszystkim bezosobowymi, rzeczowymi więziami. Grupy formalne organizowane są dla realizacji konkretnego celu i powstają zazwyczaj na bazie prawa publicznego. GRUPA NIEFORMALNA - typ grupy społecznej charakteryzujący się płynną, elastyczną strukturą, przewagą więzi osobowych, brakiem wytyczonych zadań do zrealizowania, nieformalną kontrolą społeczną. W obrębie dużych grup formalnych grupy nieformalne pojawiają się zazwyczaj jako „kliki” i są najczęściej dysfunkcyjne wobec tych dużych grup, np. w zakładach pracy. Mają jednak funkcje pozytywne dla grupy, ponieważ spajają więzi. Struktura grupy oparta na kryterium atrakcyjności interpersonalnej, bądź zainteresowań. LIDER GRUPY - dowódca, kierownik, któremu podporządkowani są członkowie grupy na zasadzie formalnej lub prestiżu społecznego. ZADANIE GRUPOWE jest to zadanie wynikające z organizacyjnego podziału pracy ukierunkowane na realizację celu grupowego.

(…)

… WYGŁADZACZ dokładność przykładanie dużej wagi do szczegółów staranny sumienny skrupulatny uporządkowany perfekcjonista skłonność do martwienia się drobiazgami EKSPERT oddany pracy kompetentny jego wkład ogranicza się tylko do jednej dziedziny Czynniki, które warunkują skuteczne działanie zespołu: *procedury i kontrola *efektywna komunikacja interpersonalna *zaufanie i rozwiązywanie konfliktów *wykorzystanie…
… emocjami, zarówno własnymi, jak i osób znaczących. Jest to zdolność do panowania nad emocjami i ich wykorzystywanie do osiągania celów. Są to zdolności odmienne od inteligencji poznawczej, czyli umiejętności czysto intelektualnych, mierzonych ilorazem inteligencji, ale je uzupełniające. Na inteligencję emocjonalną składają się podstawowe kompetencje emocjonalne i społeczne. Są to: samoświadomość: wiedza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz