To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Trzęsienia ziemi
Trzęsienia ziemi to krótkotrwałe drgania skorupy ziemskiej w wyniku nagłych przesunięć mas skalnych wewnątrz litosfery. Badaniem zjawisk związanych z trzęsieniami ziemi zajmuje się sejsmologia. Zjawiska te są najbardziej dramatycznymi w skutkach przejawami procesów zachodzących we wnętrzu Ziemi.
Dzieli się je na płytkie, pośrednie i głębokie. Jeżeli ich źródło jest na głębokości do 70 km, trzęsienia są płytkie. O pośrednich mówi się, gdy ich źródła występują na głębokości od 70 do 300 km. Głębokie wstrząsy mają źródło na głębokościach 300-700 km. Najczęściej spotykane są płytkie trzęsienia ziemi.
Czas trzęsienia ziemi jest bardzo krótki - trwa część sekundy, czasem kilka sekund. Trzęsienie ziemi nie występuje jednocześnie i z jednakową siła na całym obszarze, objętym trzęsieniami: zaczyna się od niewielkiego ośrodka - źródła wstrząsów zwanego ogniskiem - gdzie powstają fale sejsmiczne. Ognisko trzęsienia ziemi nosi nazwę hipocentrum. Punkt na powierzchni Ziemi znajdujący się bezpośrednio nad hipocentrum to tzw. epicentrum. Fale sejsmiczne dochodzące do powierzchni Ziemi mają zmienne natężenie - siła wstrząsu maleje wraz z odległością od epicentrum.
Obszary o różnym stopniu natężenia trzęsień ziemi
Najbardziej odczuwalne, niszczące i katastrofalne skutki trzęsień ziemi zachodzą w epicentrum trzęsienia.
Trzęsienia ziemi są bardzo częstym zjawiskiem na kuli ziemskiej. Rocznie notuje się ich około 50 tysięcy, nie wszystkie jednak są odczuwalne przez człowieka. Trzęsienia notowane przez wszystkie ośrodki sejsmograficzne noszą nazwę światowych trzęsień ziemi. Mechanizm ruchów wielkich płyt litosfery
Trzęsienia ziemi ze względu na wywołujące je przyczyny dzielimy na: Rejony występowania trzęsień ziemi Wulkanizm i trzęsienia ziemi występują przede wszystkim na tych obszarach, gdzie zachodzą kolizje wielkich płyt litosfery. Geograficzne rozmieszczenie trzęsień ziemi pokrywa się zatem z obszarami występowania wulkanów. Duża koncentracja trzęsień ziemi na obszarach oceanicznych jest związana z podwodnymi łańcuchami górskimi. W groźnej strefie dużej aktywności sejsmicznej żyją mieszkańcy północnych wybrzeży Morza Śródziemnego, Włoch, Grecji, Półwyspu Bałkańskiego i Pirenejskiego. Nawiedzany wstrząsami tektonicznymi jest też obszar północnej Afryki, a zwłaszcza gór Atlas. Od Morza Śródziemnego, obszar sejsmiczny ciągnie się wzdłuż półwyspu Azji Mniejszej do Bajkału na północy, a na południu aż do podnóża Himalajów.
Bardzo częste wstrząsy występują na Archipelagu Malajskim, na Nowej Gwinei, w Nowej Zelandii i na wyspach Pacyfiku. Obszarem o największej liczbie wstrząsów (ok. 4000 rocznie) jest Japonia. Wzdłuż zachodnich wybrzeży obu Ameryk, na obszarze Andów i Kordylierów, również notowane są znaczne ilości wstrząsów.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)