Trybunał obrachunkowy - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 826
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Trybunał obrachunkowy - wykład - strona 1

Fragment notatki:

TRYBUNAŁ OBRACHUNKOWY (Court of Auditors) - Luksemburg Historia: Działalność Trybunału Rewidentów Księgowych (Audytorów, Kontroli Budżetowej) rozpoczęła się p wejściu w życie traktatu z 22.07.1975 r. w sprawie reformy procedury budżetowej, czyli w 1977 r. Powstał w miejsce Komitetu Kontrolnego i Obrachunkowego EWWiS. Trybunał działa na podstawie art. 246-248 TWE. Charakter, skład i status członka: Trybunał składa się z 15 członków. Jest to organ kolegialny. Członkowie wybierani są spośród osobistości wchodzących lub które wchodziły w swoich krajach w skład organów kontroli zewnętrznej lub mających szczególne kwalifikacje do zajmowania stanowiska członka Trybunału. Muszą oni dawać wszelkie gwarancje niezależności. Nie jest to organ o charakterze sądowym, lecz kontroli skarbowej, odpowiednik krajowych najwyższych izb kontroli. Wspomaga Parlament i Radę w wykonywaniu ich funkcji kontrolnych w zakresie wykonywania budżetu. TO jest organem kadencyjnym, członkowie nominowani są na 6 lat przez Radę, która stanowi jednomyślnie i po konsultacji z Parlamentem. Trybunał jest organem ponadnarodowych, działającym niezależnie.
Członkowie są zobowiązani zachować niezależność. Nie mogą podczas wykonywania swoich funkcji wykonywać żadnych, innych funkcji zarobkowych i niezarobkowych. Korzystają z immunitetów i przywilejów, jak sędziowie.
Według Traktatu Nicejskiego, w przyszłości każde państwo członkowskie będzie desygnować do TO po jednym swoim obywatelu, a zatwierdzanie zgłoszonych kandydatur przez Radę UE będzie się odbywać na drodze głosowania większościowego, po konsultacjach z Parlamentem Europejskim. Organizacja wewnętrzna, administracja, tryb działania: Na czele TO stoi Prezes, wybierany na 3 lata przez samych członków TO. Jego mandat może być odnawialny. Pełni on funkcję kierowniczo-organizacyjną wewnątrz T oraz funkcję reprezentacyjną w stosunku z innymi organami UE lub poza niej.
TO jest organem permanentnym, a nie sesyjnym. Funkcje i wydawane akty: Zasadniczą funkcją Trybunału jest kontrolowanie rachunków publicznych Wspólnot Europejskich oraz organów przez nie stworzonych, jeśli statuty tych organów na to pozwalają. Kontrola ma charakter sygnalizacyjny. Jako kryteria kontroli Traktat przyjmuje legalność i prawidłowość w odniesieniu do dochodów i wydatków oraz należności w odniesieniu do zarządzania finansami. Przedmiotem są dokumenty i inne materiały. Zasadniczym instrumentem są sprawozdania: roczne oraz specjalne. Pierwsze są formułowane po zakończeniu roku finansowego i przesyłane do innych instytucji, z uwagami których są publikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot. Sprawozdania specjalne są opracowywane w poszczególnych sprawach i mogą dotyczyć różnych okresów. Formą wyrażania poglądu są też opinie, wydawane na żądanie jednej z pozostałych instytucji Wspólnot.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz