To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Trójelementowa struktura norm:
HIIPOTEZA. Jest to część normy wskazująca adresata i okoliczności, w których się ten adresat znajduje. Związek między adresatem, a okolicznością jest taki, że aby norma obowiązywała adresat musi znaleźć się w okolicznościach jakie norma określa. Istnieją normy, które działają we wszystkich okolicznościach.
DYSPOZYCJA. Jest to część normy, która składa się z dwóch elementów: zachowania, które jest przedmiotem regulacji i nakazu bądź przyzwolenia.
SANKCJA. Jest to część normy, która posiada trzy rodzaje:
Sankcja nieważności. Polega na tym, że nie spełni ona warunków ważności. Dotyczy przede wszystkim prawa cywilnego, np. dwie osoby nie dopełnią warunków umowy. Może też jedna osoba naruszyć sankcję nieważności, np. zrobi to osoba niepoczytalna, jeśli napisze testament. Naruszy wtedy sankcję nieważności, a testament uznany będzie za nieważny.
Sankcja represyjna. W przypadku naruszenia norm prawa karnego sankcją jest dolegliwość. Dolegliwość może być różna: pozbawienie wolności, kara grzywny, pozbawienie praw, zakaz wykonywania zawodu. Sankcja ta nie przywraca ładu i z przed popełnienia przestępstwa. Prawo karne od zawsze miało kłopot w ustaleniu właściwej kary.
Sankcja egzekucyjna. Sankcja polega na wymuszaniu spełnienia jakiegoś obowiązku. Jak nie uda sięe wymusić tego od winnego to wypełnia ten obowiązek państwo, obciążając winnego. Jeżeli ktoś narusza prawo egzekucji będzie karany (np. grzywna), ale nie zwolniony od spełnienia tego obowiązku.
Sytuacje te często się komplikują. Aby zrozumieć jakąś normę trzeba przeczytać wiele przepisów. Aby zbudować jedną normę potrzebowalibyśmy stworzyć ogromną strukturę. Charakterystyczną cechą tej struktury jest jej ułomność. Trudno jest wyrazić związek między hipotezą, dyspozycja a sankcją. Brakuje słów do wyrażenia tej zależności. Na podstawie tej konstrukcji niejasne jest skąd się ta sankcja bierze. Struktura tej konstrukcji potrzebowałaby słów takich jak: „bo w przeciwnym razie…”, ale wtedy brzmiałaby nie jak norma prawna, ale jak przepowiednia.
Aby wyeliminować błędy struktury trójelementowej stworzono strukturę norm sprzężonych. Posiada ona dwie normy: normę sankcjonowaną i normę sankcjonującą. Norma sankcjonowana składa się z hipotezy i dyspozycji. Norma sankcjonująca również składa się z hipotezy i dyspozycji. Będą one się jednak od siebie różniły. Hipoteza normy sankcjonowanej mówi do kogo skierowana jest norma, natomiast dyspozycja określa czyn (działanie podmiotu). W hipotezie normy sankcjonującej jest wymieniony organ państwa, który jest zobowiązany do określonej reakcji jeśli norma sankcjonowana nie została spełniona oraz stwierdzenie „norma nie została spełniona”
(…)
… w prawie wyznaczył dwie reguły:
Pierwotne reguły, które nie są wtórnymi
Wtórne reguły (normy), takie normy, które same regulują prawo
3 grupy:
- reguły uznania - dotyczą tego jak odróżnić normy prawne od innych norm występujących w przyrodzie
- Reguły zmiany- mówią o procedurach prawnych prowadzących do zmiany prawa (procedura legislacyjna etc.)
- Reguły rozsądzania (orzekania) - umożliwiają stosowanie normy prawa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)