Treść użytkowania wieczystego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 735
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Treść użytkowania wieczystego - strona 1 Treść użytkowania wieczystego - strona 2

Fragment notatki:

Treść użytkowania wieczystego: 1) Uprawnienia użytkownika wieczystego- Art. 233 W zasadzie powtórzenie Art. 140- różnice są następujące: - granice treściowe wynikają z: - ustaw, - zasad współżycia społecznego, - umowy o oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste ( nie ma tego we własności ), - nie ma natomiast mowy o społeczno- gospodarczym przeznaczeniu prawa. a) ius disponendi- - przeniesienie użytkowania wieczystego- Art. 237- stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości. Wg Art. 27 Ust. o GN- umowa o przeniesienie użytkowania wieczystego nie jest czynnością konsensualną, gdyż przesłanką jest konstytutywny wpis do księgi wieczystej, - obciążenie ograniczonymi prawami rzeczowymi ( hipoteką, użytkowaniem, dyskusyjna jest sprawa służebności ), - jest dziedziczne- można nim rozporządzić w testamencie, - rozporządzenie nie wymaga zgody właściciela nieruchomości, podlega natomiast ograniczeniom obrotu nieruchomościami, 2) Obowiązki użytkownika wieczystego Art. 238- wieczysty użytkownik uiszcza przez czas trwania swego prawa opłatę roczną. Art. 71 §1 Ust. GN- za oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste pobiera się: - pierwszą opłatę- uiszcza się ją najpóźniej w dniu zawarcia umowy, wynosi 15- 25% ceny nieruchomości. Wykorzystuje się tu ustalenia z przeprowadzonego przetargu. - opłaty roczne. Ustala się je wg stawki procentowej ( 0,3- 3% ) od ceny nieruchomości, wysokość stawek zależy od określonego w umowie celu i jest określona w Art. 72 §3 ( ius cogens ). Opłaty mogą zatem ulec zmianie wraz ze zmianą wartości nieruchomości ( ale w określonym ustawowo trybie i terminach ). Opłaty mają charakter cywilnoprawny. 3) Użytkowanie wieczyste jako prawo terminowe- Art. 236 Zasada: 99 lat. Wyjątek: na krótszy okres: - jeżeli cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na 99 lat, - okres ten nie może być krótszy niż 40 lat. PRZEDŁUŻENIE użytkowania wieczystego - Art. 236 §2- umowa w formie aktu notarialnego. Może go żądać: - użytkownik wieczysty, - na okres od 40 do 99 lat Zasada: w ciągu ostatnich 5 lat przed upływem zastrzeżonego terminu, Wyjątek : wcześniej, jeżeli okres amortyzacji zamierzonych na użytkowanym gruncie nakładów jest znacznie dłuższy aniżeli czas, który pozostaje do upływu zastrzeżonego w umowie terminu. Odmowa przedłużenia jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes społeczny.

(…)

…- oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej zabudowanej następuje z równoczesną sprzedażą położonych na tej nieruchomości budynków i innych urządzeń.
Prawo własności budynków i innych urządzeń na użytkowanym gruncie jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym. Obciążenie użytkowania wieczystego ograniczonym prawem rzeczowym, rozciąga się także na prawo własności budynków.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz