Tradycje i symbole górnicze - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1064
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tradycje i symbole górnicze - wykład - strona 1 Tradycje i symbole górnicze - wykład - strona 2 Tradycje i symbole górnicze - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Historia i tradycje górnictwa dr inż. Wojciech Preidl
Tradycje i symbole górnicze
Godło górnicze - godło złożone z dwóch skrzyżowanych młotków, z których jeden, (lewy od strony patrzącego), zwany perlikiem, jest łukowato zaokrąglony i nie ma wystającego górnego końca trzonka, drugi młotek, żwany żelazkiem jest skierowany zaostrzonym końcem ku dołowi oraz ma wystający koniec trzonka, perlik leży na żelazku.
Stanisław Gisman „Ilustrowany górniczy słownik encyklopedyczny”
Patronki górników:
Św. Barbara
Ur. w Nikomedii (Bitynia) w III w n.e.
Córka Dioskorusa św. Kinga 5.03.1234 - 24.07.1292
Święta Kinga urodziła się w 1234 r. jako córka króla węgierskiego Beli IV. Do Polski przybyła jako dziewczynka. Duży wpływ wywarły na nią dwie bliskie kobiety: matka jej przyszłego męża, księżna Grzymisława i jego siostra bł. Salomea. Dzięki nim poznała ducha franciszkańskiego, który przejawiał się potem w opiece nad ubogimi. W l2 roku życia poślubiła Bolesława Wstydliwego. Podczas długich rządów z księciem była prawdziwą matką biednych i wszystkich strapionych. Jej duży posag posłużył na wojnę z Tatarami, odbudowę zniszczonego Krakowa i księstwa, wspieraniu ubogich, budowę przytułków dla chorych i bezdomnych oraz pobożnym fundacjom m.in. klasztoru klarysek w Starym Sączu. Uczyła lud wydobywać z ziemi sól, dając początek kopalniom w Wieliczce i Bochni. Po śmierci męża wstąpiła do klasztoru, który sama ufundowała. Po dwunastu latach surowego życia i długotrwałej chorobie zmarła 24 lipca 1292 r. Beatyfikowana w 1690 r. przez papieża Aleksandra VIII. Benedykt XIII przyznał jej tytuł patronki Polski i Litwy. Kanonizował ją Jan Paweł II w 1999 r. w Starym Sączu.
Św Prokop - zakonnik z Czech - pierwszy opat klasztoru Benedyktynów w Sazawie na Morawach. Żył on w XI w. Św. Prokop miał żonę i dzieci, gdyż w Czechach panował zwyczaj, że kapłani katoliccy żenili się. Założył on klasztor w Sazawie, miał poparcie książąt czeskich, napisał księgi liturgiczne pisane cyrylicą w języku słowiańskim. Zmarł w 1053 roku, a jego szczątki przeniesiono do Pragi i umieszczono w kościele Wszystkich Świętych w 1588 roku. W późnym średniowieczu został patronem górników na Morawach. Kult tego świętego dotarł do Polski i na Kujawy przez Judytę - małżonkę Władysława Hermana (1080-1102)
1769 r. - Śląski Wyższy Urząd Górniczy w Złotym Stoku

(…)

… dyrektora biura, naczelnik wydziału, główny specjalista, oraz nadinspektor zakładów górniczych w OUG, kierownik górniczego pogotowia ratowniczego, z-ca kierownika działu ratownictwa górniczego, kierownik działu ruchu w zakładzie górniczym, II STOPNIA specjalista w ministerstwie właściwym do spraw gospodarki, starszy specjalista zajmujący się problematyką górniczą, starszy specjalista w WUG oraz radca…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz