Pytania z egzaminu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1288
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pytania z egzaminu - strona 1

Fragment notatki:

1 Narysuj i opisz KUPLE - godło górnicze.
Perlik i żelazo związane są z okresem górnictwa, w którym urabianie skały następowało za pomocą ognia i polewania rozgrzanej skały wodą. Całą żmudną robotę w kamieniu musiał wykonać górnik przy pomocy perlika, tj. młotka mniejszego od tzw. posułta o gładkich, lekko kabłąkowatych powierzchniach, a żelazo było to żelazne ostrze z otworkiem pośrodku do zakładania trzonka. Górnik trzymał w lewej ręce ostre żelazo, a prawą ręką perlikiem pobiją.
2 Opisz i narysuj systemy eksploatacji stosowane w kopalni krzemienia pasiastego. Kopalnie jamowe były prostymi nieskomplikowanymi dołami o średnicy kilku metrów głębokości do 2 m. Kopalnie niszowe miały z kolei głębokość od 2,5 - ok. 4 m i charakteryzowały się tym, iż przy dnie szybów we wszystkich kierunkach wykopywano w zwietrzelinie niewielkie, maksimum 1 m wysokości i do 2,5 m dł. nisze, zwiększające przestrzeń eksploracji ławicy krzemionośnej. Kopalnie komorowo filarowe oraz kopalnie komorowe o głębokości 8-9m i powierzchni 400m2.
3 Ośrodki górnictwa kruszcowego w czasach antycznych:
Laurion, Ofir, Punt, Rio Tanto, Iberia, Kencheron
4 Systemy eksploatacji stosowane w kopalni Laurion: - system schodowo-spągowy
- system schodowo-stropowy
5 Przedstaw rozwój sposobów odwadniania kopalń na przestrzeni dziejów górnictwa.
- Za pomocą kubłów
- Ręcznych miechów
- Ręcznych pomp
- Pomp zasilanych kołem wodnym
- Pomp zasilanych siła ludzi i zwierząt
- Pomp zasilanych silnikiem spalinowym
- Pomp zasilanych silnikiem elektrycznym
6 Scharakteryzuj postać Fryderyka Wilhelma v Reden'a.
Dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, a później minister w rządzie pruskim, zasłużony dla rozwoju przemysłu Górnego Śląska. Obdarzony przez króla Fryderyka Wilhelma II tytułem hrabiowskim
1 Narysuj i opisz insygnia Dyrektora Górniczego I stopnia.
Borty ząbkowane o szerokości 10 mm oraz po dwa paski o szerokości po 3 mm, haftowane złotą nicią i oddalone od siebie o 3 mm. I stopień ma naszyte trzy rozetki, jedna od drugiej w odległości 2 cm. Czako z tektury bez daszka zaopatrzone z przodu w godło górnicze haftowane złotą nicią z lewej strony pióropusz z białymi zwisającymi piórami.
2 Opisz cykl technologiczny wydobycia i przeróbki krzemienia pasiastego na przykładzie kopalni w Krzemionkach Opatowskich.
3 Ośrodki górnictwa kruszcowego na ziemiach polskich od XII wieku:
Małopolska, Górny Śląsk, Dolny Śląsk, Góry Świętokrzyszkie, Legnica, Jelenia Góra, Złotoryja, Lwów Śląski, Boguszów, Złoty Stok
4 Systemy wzbogacania rud w antycznych kopalniach greckich:

(…)

… własnością rządu. Była to pierwsza na kontynencie europejskim kopalnia, w której zainstalowano maszynę parową do odwadniania pokładów rudy. Wysoki poziom zwierciadła wód podziemnych sprawił, że złoża te nie zostały wyeksploatowane wcześniej.
Z uwagi na zróżnicowaną głębokość zalegania złóż prowadzono równolegle z drążeniem sztolni "Wspomóż Bóg" roboty eksploatacyjne i udostępniające na obszarze niecki…
… metalurgii żelaza na ziemiach polskich.
Dymarka - dawny piec hutniczy, w którym przez redukcję tlenkowych rud żelaza za pomocą węgla drzewnego otrzymywano żelazo w postaci gąbczastej, zawierającej żużel. Żelazo nadające się do wyrobu narzędzi, broni itp. Uzyskiwano przez usunięcie z łupki żużla na drodze wielokrotnego przekuwania.
W początkowym okresie dymarki były wyłożonymi gliną zagłębieniami w ziemi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz