Test - wstęp do prawoznawstwa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 2842
Wyświetleń: 5103
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Test - wstęp do prawoznawstwa - strona 1 Test - wstęp do prawoznawstwa - strona 2 Test - wstęp do prawoznawstwa - strona 3

Fragment notatki:

1)Co nie jest elementem normy sprzężonej -sankcja 2)Czego nie ma w Dzienniku Ustaw -reg. sejmu 3)Co oznacza pojęcia źródła prawa w znaczeniu funkcjonalnym -x wpływa na treść prawa 4)Jaki char. ma luka techniczna -opisowy (jestem pewien na 100% bo spytałem się Bekrychta:)) 5)Czemu służy domniemanie dowodowe -przeniesieniu ciężaru dowodzenia (jak wyżej) 6)Które z poniższych oddaje zapis aktu, które został tylko raz nowelizowany -ten, w którym było 'ze zm.' 7)To coś co było N1, N2 i Z -lex specialis i generalis 8)Który system prawa służy omijaniu kolizji czy coś takiego -miedzyn. pryw 9)Pytanie, którego treści nie pamiętam, ale jego odpowiedzi były 'dyr. I stopnia' i 'dyr. preferencyjne' - o dyr. preferencyjne 10)Pytanie, z właścicielem i wieczystym użytkownikiem -a contrario 11)Pr. rzecz. jest gałęzią -pr. cywilnego 12)to coś z umożeniem podatków -a maiori ad minus 13)ratio decidenti -chyba odnosiło się do danego orzeczenia (w gr. A odpowiedź a :]) 14)1 norma z września, druga z października, która przestanie obowiązywać -najbardziej kontrowersyjne pytanie chyba, 1 mówią, że żadna z nich (lex spec i gen.) a drudzy, że ta późniejsza bo to było rozporządzenie... 15)Która reguła kolizyjna ma zawsze pierwszeństwo -hierarchiczna
16) dynamiczna
17) zdarzenie
18)prawo naturalne
19)intertemporalne
20)pozasystemowo
1.Norma sankcjonowana składa się z... odp.hipotezy i dyspozycji 2."Jeśli zakazane jest zachowanie praeter legem, to tym bardziej zakazane jest zachowanie contra legem". Jest to wnioskowanie a fortiori w odmianie: odp.a minori ad maius 3.Substratem korporacji jest kapitał: -osobowy -majątkowy -jakiś jeszcze... Ja zaznaczyłam, że osobowy 4.Nasciturus może mieć: -ograniczoną zdolność do czynności prawnych -częściową zdolność prawną -warunkową zdolność prawną 5.Hierarchia polskiego systemu prawnego jest: -statyczna -dynamiczna -statyczno-dynamiczna Zaznaczyłam stat. 6.Było podane jakieś zdanie w stylu" W polskim prawie kradzież jest karana...". Pytanie brzmiało:czy jest to: -norma -performatyw -zdanie deontyczne - zd które opisują normy 7.Prawo stanowione nie opiera się/nie jest zdeterminowane przez moralność. Tak zakłada: -pozytywizm prawniczy -doktryny prawa natury -realizm prawniczy 8.Częścią trójelementowej normy nie jest: -hipoteza -dyspozycja -norma sankcjonowana (oczywiste)
9.Ktoś uważa, że w Polsce nie została uregulowana sprawa wyborów do Sejmu i Senatu, które powinny być obowiązkowe. Jest to luka:

(…)

… -extra legem -intra legem
1.Który akt byl opublikowany w MP: ustawa, cos o stanie wyjątkowym czy zarzadzenie prezydenta o zmianie skladu RM 2. Czy dziecko poczete ma: warunkowa zdolnosc prawna, czesciowa zdcp czy czesciowa zdolnosc prawna 3. Co nie jest aktem stosowania prawa. Orzeczenia sadowe i akty praktyki prawniczej sa 4. Które to klauzula derogacyjna 5.Czy norma jakas tam jest ius cogens czy ius dispositivi 6. Hierarchicznosc: statyczne, dynamiczne czy statyczno-dynamiczne 7. Czy zdanie: W naszym kraju obowiazuje norma (jakas nie pamietam) to norma, performatyw, zdanie deoncyjne 8. o wykladnie legalna albo autentyczna nie pamietam 9. normodawcze zrodlo prawa 10. desuetudo- jakie obowiazywanie prawa 11. dyrektywa o takim interpretowaniu przepisu aby nie bylo zbednych czesci - czy jezykowa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz