Termodynamika i wymiana ciepła-przepisane wykłady

Nasza ocena:

5
Pobrań: 273
Wyświetleń: 5397
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Termodynamika i wymiana ciepła-przepisane wykłady - strona 1 Termodynamika i wymiana ciepła-przepisane wykłady - strona 2 Termodynamika i wymiana ciepła-przepisane wykłady - strona 3

Fragment notatki:

zagadnienia takie jak: zadania termodynamiki, zerowa zasada termodynamiki, fenomenologia, metody stosowane w termodynamice, materia i jej cechy oraz układ termodynamiczny, podstawowe wielkości fizyczne i ich jednostki, ilość substancji, objętość, ciśnienie, temperatura, K, C, zerowa zasada termodynamiki, prawo Richmanna i doświadczenie Joule?a, czynnik termodynamiczny, prawo gazu doskonałego (idealnego) i termiczne równanie gazów doskonałych i półdoskonałych, prawo Avogadra i wynikające z niego wnioski, gazy rzeczywiste, mieszaniny gazów doskonałych i prawo Daltona, ciepło właściwe gazów.

PODSTAWY TERMODYNAMIKI I MECHANIKI PŁYNÓW ORAZ WYMIANY CIEPŁA
Literatura:
J.Dowkon t :”Teoria silników cieplnych”WKŁ,1973r.
B Staniszewski :”Termodynamika” PWN,1977r.
J.Szargut:”Termodynamika”PWN,1980r.
S.Wiśniewski:”Termodynamika techniczna” WNT,1993r.
CHARAKTERYSTYKA PRZEDMIOTU
Termodynamika: Nazwa termodynamiki pochodzi od słów greckich (termos) ciągły i δυναμιξ (dynamis) siła i ma znaczenie historyczne. Ze względu na metody rozpatrywania zjawisk termodynamicznych termodynamikę dzielimy na: fenomenologiczną, statystyczną i relatywistyczną (kwantową). Zadaniem przedmiotu termodynamiki technicznej jest przedstawienie obecnego i przyszłego poziomu stanu wiedzy w obszarze termodynamiki oraz przygotowanie studentów do analizowania i projektowania procesów cieplnych oraz stworzenie podstaw do studiów nad projektowaniem, doskonaleniem i eksploatacją maszyn i urządzeń energetycznych ze szczególnym uwzględnieniem tłokowych silników cieplnych. W ramach wykładów przedstawione są podstawowe zasady i prawa rządzące zjawiskami cieplnymi i przepływowymi, ilustrowanymi ćwiczeniami i przykładami liczbowymi. Podczas zajęć laboratoryjnych studenci zapoznają się z metodami pomiarów wielkości cieplnych i przepływowych. Koniecznymi wiadomościami z fizyki i chemii, znajomość rachunku różniczkowego, całkowego i równań różniczkowych. Wykorzystanie tego przedmiotu do innych przedmiotów to: wszystkie przedmioty w których rozważane są elementy procesów cieplnych i przepływowych oraz konstrukcji i eksploatacji silników cieplnych i innych maszyn oraz urządzeń energetyki cieplnej.
Krótki rys historyczny rozwoju termodynamiki.
Pojęcie klasycznej termodynamiki pojawiło się w 1824r w pracy francuskiego inżyniera S. Carnota pt. „Rozmyślania o poruszającej się sile ognia”, w której przedstawił on teorię maszyn cieplnych i wskazał drogi ich dalszego doskonalenia. W pracy tej obok zasadniczych pytań dotyczących teorii maszyn cieplnych przedstawiono pierwsze sformułowanie jednego z ważniejszych pojęć termodynamiki tzw. drugiej zasady termodynamiki. Pojęcie to dopiero po upływie 30 lat zostało wykorzystane w pracach Clausiusa, który przedłużał naukę o drugiej zasadzie termodynamiki. Tek więc Carnote'a swoją w/w pracą dał początek rozwoju termodynamiki klasycznej. Należy tu zaznaczyć, ze nauka o cieple pojawiła się w fizyce znacznie wcześniej. Jednak z tym nie wiążemy rozwoju termodynamiki, ponieważ w tych epokach rozwoju fizyki ciepła, ciepło rozpatrywano jako nieważką ciecz nazywaną cieplikiem.


(…)

…, ciepło parowania L itp.).
Stan termodynamiczny układu-jest zbiór jednoczesnych wartości wielkości zdolnych do zmiany wielkości fizycznych zwanych parametrami stanu.
Funkcja stanu-jest to funkcja zależna od parametrów stanu układu.
2.3.Zasada zachowania energii: Energia nie może znikać ani samoistnie powstawać. Może tylko zmieniać postać przy jej stałym zasobie.
Energia może być: mechaniczna, cieplna…
…, ciepło rozpatrywano jako nieważką ciecz nazywaną cieplikiem.
Dalszym ważnym etapem rozwoju termodynamiki są prace 40- 50 lat XIX wieku, związane z formułowaniem pierwszej zasady termodynamiki, która w nauce pojawiła się później niż druga zasada termodynamiki. Pierwsza zasada termodynamiki przedstawiająca sobą wyrażenie w ogólnej postaci zasady zachowania energii, związana jest z pracami trzech badaczy…
… sformułowanie i rozpatruje się duża liczbę różnych zastosowań w fizyce. Prace Joule'a pokazały stałość i wielkości mechanicznego ekwiwalentu ciepła w różnorakich procesach przemiany energii i tym samym opracowały eksperymentalną tezę zgodną z zasadą zachowania energii. Rozdzielenie pojęć „energia” i „siła” następowało stopniowo podczas rozwoju mechaniki. Jeszcze Leibniz rozróżniał „żywą siłę” od innych postaci…
…, ponieważ każde ciało charakteryzuje temperatura, która może być zmierzona eksperymentalnie.
W mechanice klasycznej temperatura nie jest uwzględniana i tym różni się ona od termodynamiki opartej mianowicie na zerowej zasadzie termodynamiki. Można zatem traktować, że mechanika klasyczna opisuje ruch i własności ciał ( i systemów) przy absolutnym zerze temperatury.
Pozwala to określić podstawowe zadania…
…” aksjomatyczną.
PODSTAWOWE POJĘCIA I OKREŚLENIA
Wprowadzenie.
Termodynamika wchodzi do obszaru makrofizyki i obecnie można ją podzielić na: termostatykę i na termodynamikę.
Termostatyka zajmuje się własnościami systemów makroskopowych, znajdujących się w równowadze termodynamicznej. Jest ona najbardziej rozwiniętą gałęzią termodynamiki. Zajmuje się systemami, które praktycznie nie zmieniają się w czasie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz