Teorie wnioskowań - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 441
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teorie wnioskowań - omówienie - strona 1 Teorie wnioskowań - omówienie - strona 2 Teorie wnioskowań - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Teorie wnioskowań
Wnioskowanie to czynność uznania, akceptacji zdania zwanego wnioskiem na podstawie akceptacji innych zdań będących przesłankami
Mają charakter finitystyczny - przesłanki tworzą zbiór skończony Sposób akceptacji wniosku:
-dedukcyjny (wnioski dedukcyjne)
-uprawdopodobniający Czynność akceptacji to czynność stopniowana - siła akceptacji wniosku nie może przekroczyć siły przesłanki (gdy jest odwrotnie mamy do czynienia z manipulacją, perswazją)
Wnioskowanie kontuzywne to wnioskowanie poprawne logicznie
Uprawdopodobniające nie wynikają poprawnie logicznie, a wynikanie logiczne to kryterium
Wnioskowanie to czynność, a wynikanie to relacja - zdanie z na gruncie logiki l wynika  gdy implikacja z¹ ^ … ^ zn jest tautologią logiki l
Tautologia to zdanie prawdziwe na mocy swojego kształtu, to zdanie, które jest dowolne dla dowolnej argumentacji. W niektórych systemach tezy logiczne pokrywają się ze zbiorem tautologii. System logiczny pełny to taki gdzie każda tautologia da się udowodnić - tak jest w klasycznej logice.
Aby sprawdzić czy wniosek wynika z przesłanek trzeba sprawdzić czy implikacja jest dowodliwa na gruncie danej logiki. Kryterium wynikania logicznego jest dowodliwość. Czasami bywa, że jest prawdą, ale nie możemy tego udowodnić. Poprawność naszych wnioskowań zależy od formy logicznej wnioskowań. Nie zależy od tego jaki świat jest w swej treści, ale zależy od formy logicznej danego świata. Forma logiczna odwzorowywana jest w skład warunków logicznych. Odróżniamy wartość logiczną od materialnej. Poprawne logiczne, ale trywialne takie wynikanie, którego przesłanki tworzą formuły sprzeczne. Nie możemy przyjmować sprzecznych przesłanek jako punktów wyjścia.
Wnioskowanie statystyczne - którego wnioskiem jest zdanie o postaci: prawdopodobieństwo znalezienia obiektu o danej własności wynosi tyle a tyle. Orzeka prawdopodobieństwo znalezienia bądź występowania obiektu o danej cesze.
Przesłankami są zdania stwierdzające, że prawdopodobieństwo występowania obiektu w pewnej grupie wynosi tyle a tyle (to tzw. próbka). Wnioskiem jest zdanie stwierdzające, gdy przesłanką jest próbka. O cechach populacji wnioskujemy z przesłanek zawierających próbki statystyczne. Rozkłady statystyczne cech wnioskujemy o rozkładzie danych cech w danej populacji. Rozkłady statystyczne to zbiory cech stanowiących podtypy dla danego typu.
Model rozkładu cech statystycznych:
Rozkład standardowy wg krzywej Gausa - stosuje się do rozmaitych cech wyznaczonych przez 1 parametr z uwagi na wartości tego parametru. W jaki sposób te cechy będą się rozkładać będziemy mieli do czynienia z krzywą dzwonową, rozkładami skokowymi, asymptotycznymi.
Posługiwanie się przesłanką, która dotyczy losowo dobranej. Próbka ma charakter losowy gdy obiekty w danej próbie nie mają żadnych związków przyczynowo skutkowych. Gdy badamy obiekty empiryczne to próba z takich obiektów może być mniej lub bardziej dobrana. Powinniśmy też przyporządkować numery, a te numery tworzą tablice losowe. Do próbki losowej należy wybrać takie numery, które pochodzą z tablic losowych.

(…)

… to próba z takich obiektów może być mniej lub bardziej dobrana. Powinniśmy też przyporządkować numery, a te numery tworzą tablice losowe. Do próbki losowej należy wybrać takie numery, które pochodzą z tablic losowych. Jak konstruuje się tablice losowe?
Liczby losowe takie, które w danej grupie liczb nie są rozwiązaniami równań liniowych; które mają jak najmniej cech wspólnych . prawdopodobieństwo znalezienia 2 liczb, które będą rozwiązaniami 2 równań liniowych zbliża się do zera. Można wybierać je ze względu na inną równość.
Liczby losowe to takie, dla których trudno znaleźć linię, bo funkcja to wykres, linia. Próbkę losową tworzymy matematycznie, ale nasze preferencje mogą taką próbkę zdominować, np. dobierając do próby osoby z uwagi na własne upodobania.
Estymacje - na podstawie różnych prób…
…? Wyjaśnienia strukturalne stosowane są w chemii - można wyjaśniać przewodnictwo elektryczne)
3. funkcjonalne - poprzez odwołanie do prawidłowości w systemach, pewne fakty są manifestacjami spełniania lub niespełnienia w systemach, np. wyjaśnić gorączkę możemy przez to, że organizm walczy z wirusem
Istnieją też wyjaśnienia genetyczno - funkcjonalne, np. wyjaśnić to, że osoba jest sparaliżowana
4. teleologiczne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz