Teoria konfliktu - podejście dialektyczne i funkcjonalne:
Karol Marks: występuje teza - antyteza - synteza. Występuje konflikt tezy i antytezy, co sprawia, że tworzy się nowa wyższa jakość i tak w kółko (tylko konflikt daje postęp). Wszystkim stosunkom społecznym towarzyszą ich zaprzeczenia. Istnienie klasy posiadającej generuje istnienie klasy przeciwnej. W komunizmie nie ma klas, nie ma konfliktu, nie ma rozwoju.
G. Simmel: dialektyka jest wyrazem współistnienia przeciwstawnych tendencji w porządku społecznym. Każdy system dąży zarazem do porządku i destabilizacji. Konflikt ten jest trwałym procesem zachodzącym wewnątrz systemu społecznego. Społeczeństwo chce dążyć do jedności, ale to się nie udaje, ale ten pęd napędza postęp.
Ralph Dahrendorf - źródłem konfliktu jest nierówność dostępu do władzy politycznej. Część ludzi dąży do dominacji, część się podporządkowuje. Ten podział polaryzuje społeczeństwo; sprzeczność interesów stron rodzi konflikt.
Coser - zaprzecza twierdzeniu Dahrendorfa. Konflikt jest powszechny, ale jego źródłem są subiektywne przyczyny. Przyczyny konfliktu nie leżą w rzeczywistości społecznej, tylko w poglądach na nią. Należy starać się przezwyciężać konflikt w celu dalszej integracji systemu. Stosunki społeczne to zarzewie konfliktu. Każdy konflikt rodzi postęp.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)