Teologia wyzwolenia- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 161
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teologia wyzwolenia- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Teologia wyzwolenia Radykalny nurt myśli politycznej i społecznej części kleru katolickiego w Ameryce Łacińskiej. Teologia wyzwolenia podjęła problemy katolików latynoamerykańskich. Dostrzegając w kapitalizmie „absolutną negację Boga” przejawiającą się w ubóstwie, wyzysku, niesprawiedliwości społecznej i instytucjonalnej przemocy dotykającej ogromne masy ubogiej ludności katolickiej. Inspiracją stał się Marksizm.
Podstawowe założenia zostały sformułowane przez Konferencje Episkopatu Latynoamerykańskiego obradujące w Medellin i Puebla. Główny twórca TW to Gustavo Gutierrez, znani są także Assman, Boff, Boll, Bonino, Comblin, Dussel, Galilea, Martinez, Munoz, Segundo, Sobrino.
Wspólnym założeniem jest definiowanie TW jako nowego sposobu teologicznego myślenia i działania, wypowiadanego językiem ludu latynoamerykańskiego, w celu wyrażania najbardziej żywotnych jego potrzeb. Zmierza do przekształcenia chrześcijańskiej idei zbawienia w polityczną koncepcję wyzwolenia na drodze walki rewolucyjnej z przejawami niesprawiedliwości społecznej. W sferze społecznej dostrzega podobieństwo celów Marksa i Chrystusa. Gutierrez dążył do pogodzenia marksizmu z wiarą chrześcijańską i wysnuwanymi z niej ideałami społecznymi katolicyzmu. Do przywrócenia sprawiedliwości społecznej rozważał dopuszczalność różnych rodzajów rewolucji. Koncepcja spotkała się z krytyczną oceną papieża i Kongregacji Nauki Wiary. Teologia katolicka mówi o wyzwoleniu człowieka od grzechu, zaś TW o wyzwoleniu społecznym.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz