Tektonika płyty litosfery

Nasza ocena:

3
Pobrań: 623
Wyświetleń: 1736
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tektonika płyty litosfery - strona 1 Tektonika płyty litosfery - strona 2 Tektonika płyty litosfery - strona 3

Fragment notatki:

TEKTONIKA PŁYT LITOSFERY Litosfera dzieli się na płyty (segmenty), które oddzielone są wyraźnie zarysowanymi granicami. Podział ten nie jest jednak zgodny z podziałem kontynentów. Płyty litosfery są w bezustannym ruchu. Alfred Wegener - niemiecki geomorfolog, przed wybuchem I wojny światowej opracował pracę o powstaniu kontynentów i oceanów. Uważał, że bloki kontynentów zanurzone są w podłożu o właściwościach plastycznych, co umożliwia przemieszczanie się kontynentów względem siebie. Wysunął on następujące argumenty:
podobieństwo (geometryczne) linii brzegowej poszczególnych kontynentów po dwóch stronach Atlantyk występują znaczne podobieństwa geologiczne
występowanie podobnych lub identycznych przedstawicieli fauny i flory na poszczególnych kontynentach.
Wegener założył, że kiedyś był tylko jeden jedyny kontynent (Pangea). Następnie uznał, że kontynenty dryfują na zachód, w wyniku czego powstały Kordyliery. Dalej uznał, że istnieje ruch kontynentalny od bieguna. W ten sposób powstały Alpy (zderzenie Europu i Azji) i Himalaje (zderzenie Azji i Półwyspu Indyjskiego). Nie potrafił jednak udowodnić, skąd to się wszystko bierze (może siły pływowe lub ruchy wirowe). Wyjaśnienie przyczyn tego ruchu było dla niego za trudne. W latach 60. Hess udowodnił, że w środkowych partiach dna oceanu rozrasta się dno oceaniczne. Wykryto dalej, że to dno rozrasta się niejednolicie. Okazało się, że położenie bieguna magnetycznego zmienia swe położenie. Przybyły więc nowe argumenty:
w dnie oceanu nie ma skał starszych niż 200mln lat, a w centrum dna nawet kilka mln. Lat
przyjęto, że albo wędrował biegun, albo kontynenty
Zaczęto mówić o ruchu płyt litosfery, a teorię o dryfie kontynentów odrzucono. Stwierdzono, że strefy aktywności wulkanicznej są ostro zarysowane na globie. Biegną wzdłuż kontynentów i oceanów ale nie oddzielają kontynentów od oceanów.
Siłą napędową płyt litosfery są prądy konwekcyjne powstające w górnej części płaszcza Ziemi na głębokości kilkuset km .
W atmosferze odbywa się ruch mas i nad nim ruszają się płyty litosfery. Odbywa się to w tzw. Strefie subdukcji. Granice między płytami litosfery: rozbieżne
zbieżne
przesuwcze (przekształcające)
Granice rozbieżne - dochodzi tu do rozsuwania się płyt litosfery, co jest bardziej widoczne między płytami oceanicznymi. W miejscu rozsuwania się płyt powstają grzbiety oceaniczne (szerokość do 1000km, wysokość 2-3km powyżej otaczającego dna oceanu). Wzdłuż granic rozbieżnych powstają reakcje wulkaniczne. Granice rozbieżne występują także na kontynentach i powstają wtedy doliny ryftowe (np. od Morza Czerwonego do Afryki, dolina Renu - głębokie zapadlisko, które ciągle jest czynne).


(…)

… bardzo częste (strefa wokół Pacyfiku, obszary Alpejskich pasm fałdowych, grzbiety śródooceaniczne)
obszary pneusejsmiczne - trzęsienia Ziemi sporadyczne, a jeśli częste to są słabe (Masyw Centralny, Morze Północne)
obszary asejsmiczne - wolne od wstrząsów lub wstrząsy są bardzo rzadkie (platformy kontynentalne, wielkie połacie oceanów poza grzbietami oceanów).

… nazwę subdukcji. Wtedy dochodzi też do intensywnych i licznych trzęsień Ziemi. Dalej powstaje strefa Benioffa, w której powstają ogniska trzęsień Ziemi. Wtedy też wydobywa się magma i powstają łuki wysp wulkanicznych. Wzdłuż strefy subdukcji powstaje zagłębienie w dnie oceanicznym (rowy oceaniczne). Strefa subdukcji powstaje wtedy, kiedy skorupa oceaniczna zagłębia się pod skorupę kontynentalną…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz