Technologia wykonania ścianek szczelinowych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Technologia wykonania ścianek szczelinowych. Zastosowanie cieczy tiksotropowych do rozpierania głębokich i wąskich wykopów.
Ściany szczelinowe wykonuje się w wąskich (0,50-1,20m.) i głębokich wykopach, tzw. szczelinach, których ściany utrzymują się w równowadze wskutek wypełnienia szczeliny zawiesiną tiksotropową. Roboty prowadzi się sekcjami o długości kilku metrów. Przed rozpoczęciem prac wykonuje się prowadnice które stanowią umocnienie skarp na niewielkiej głębokości (1,0-1,5m.). Po wykonaniu szczeliny na określonym odcinku betonuje się w niej ścianę, zwykle metodą betonowania podwodnego Contractor, albo też ustawia się w szczelinie prefabrykaty żelbetowe. Zawiesina ulaga wyparciu i może być po oddzieleniu urobku ponownie użyta. Prace prowadzi się sekcjami o długości 6-10m. Szerokość ścian wynosi najczęściej 0,6-0,8m. Poszczególne odcinki wykonuje się według schematy. Dopiero po zakończeniu procesu wiązania na odcinkach nieparzystych przystępuje się do prac na odcinkach parzystych.
Ściany szczelinowe znajdują zastosowanie nie tylko jako przegrody szczelne, ale także jako:
fundamenty ścian nośnych konstrukcji;
zabezpieczenie ścian wykopów budowlanych;
podziemne ściany konstrukcyjne budynków i innych obiektów, np. tuneli.
1 - poziom zawiesiny;
2 - prowadnica;
Technologia betonowania podwodnego metoda CONTRACTOR
Jest to metoda podawania m.b. pod wodę przez rurę. Podstawową zasadą jest takie podawanie mieszanki, aby nie nastąpiło przerwanie ciągłości jej wypływania z rury i wymieszania z zawiesiną. Zależnie od długości betonowanego odcinka stosuje się jedną lub więcej rur. W miarę betonowania rurę podciąga się tak, aby jej spód był dostatecznie zagłębiony w betonie. Stosuje się obracanie rury w płaszczyźnie poziomej, aby powodować lepsze rozpływanie się m.b. oraz aby zapobiec przywieraniu i tężeniu betonu wokół rury. Używa się rur średnicy 150-200 mm, w odcinkach 1-4 m. stosuje się m.b. z większą ilością cementu niż jest to wymagane do osiągnięcia przez beton odpowiedniej wytrzymałości. Nie należy stosować kruszywa o zbyt dużych ziarnach, aby nie spowodować zatkania się rury. Zawiesina nie może mieć zbyt dużej lepkości ani zbytnich zanieczyszczeń piaskiem. Na dnie wykopu szczelinowego nie mogą zalegać osady wytrącone z zawiesiny ( bo gotowy odcinek może wykazywać większe osiadanie i odkształcenia) więc bezpośrednio przed betonowaniem należy oczyścić dno wykopu (np. sprężonym powietrzem).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz