Taksonomia w mikrobiologii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1925
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Taksonomia w mikrobiologii - strona 1 Taksonomia w mikrobiologii - strona 2

Fragment notatki:


TAKSONOMIA Bakterie chorobotwórcze zajmują niewielką część królestwa bakterii. Uporządkowaniem zajmuje się taksonomia drobnoustrojów - opracowuje zasady i cele klasyfikacji drobnoustrojów. Jest oparta na właściwościach morfologicznych, genetycznych, fizjologicznych, itd. Analiza tych danych pozwala na uszeregowanie w jednostkach taksonomicznych: gromada, klasa, rząd, rodzina, rodzaj, gatunek. Największe znacznie ma systematyka Bergey'a. Bakterie należą do królestwa Procaryota. Nazwy są sformułowane w sposób międzynarodowy: dwie nazwy - pierwsza to rodzaj (genus), a druga gatunek (species). Nazwy z większej liczby członów są niewłaściwe, podobnie potoczne.
W obrębie gatunku rozróżnia się grupy, które mogą się różnić kilkoma cechami i mogą tworzyć podrzędne jednostki taksonomiczne, np. odmiany (varietes) lub przy różnicach w budowie antygenowej - serotypy.
Obserwuje się dużą zmienność fenotypową; zależność wielu cech od jednego genu; wielopostaciowość na bazie jednego genomu, żyją b. krótko - obserwacja w ograniczonym czasie → to wszystko utrudnia klasyfikację. Na początku patrzono na właściwości morfologiczne, ale są to cechy niewystarczające do klasyfikacji drobnoustroju. W celach diagnostycznych wartość użytkową mają cechy biochemiczne i fizjologiczne. Wykorzystuje się różnice metaboliczne, właściwości serologiczne, zjadliwość, toksyczność, inwazyjność - wystarczające do identyfikacji, ale nie do klasyfikacji. Metody numeryczne - na podstawie różnych cech (od 80 do 300), na podstawie kodu cyfrowego. Obecnie podstawą jest taksonomia genetyczna oparta na homologii kwasów nukleinowych. Oznacza się skład puryn i pirymidyn. Jest to cecha stała, charakterystyczna dla każdego gatunku. Zbędne jest oznaczanie wszystkich zasad; podaje się % molowy G+C (od 22 do 74 mol%, np. Brucella 58 mol%, Escherichia 51 mol%, Staphylococcus 34 mol%). Hybrydyzacja kwasów nukleinowych - próba renaturacji wyizolowanego DNA zdenaturowanego w czasie rozdzielania się spirali. Porównuje się z nicią DNA innego gatunku; jeżeli są fragmenty homologiczne → renaturacja nici. Mierząc stopień w jakim się łączą określa się stopień homologii naturalnej. Bierze się też pod uwagę homologię białek - określa się stopień podobieństwa kolejności aminokwasów w łańcuchu polipeptydowym (a to zależy od kolejności zasad w genie). ..................................................................................................................................................................................... RODZINA: Neisseriaceae
RODZAJ: Neisseria
Do Neisseria zalicza się ziarniaki G-, do 1 m średnicy, pojedyncze lub występujące parami (przylegają do siebie spłaszczonymi bokami; diplokoki); brak ruchu i przetrwalników; mogą wytwarzać otoczki; tlenowce i względne beztlenowce; duże wymagania odżywcze (podłoża wzbogacone, np. agar z krwią, agar czekoladowy - krew podana w wyższej temperaturze, ma czekoladowy kolor); mało aktywne biochemicznie: oksydaza cytochromowa, katalaza. Najważniejsze gatunki:


(…)


Dla weterynarii znaczenie ma moraxella. Drobne, owalne pałeczki. Branhamella występują na błonach śluzowych dróg oddechowych.
M. bovis - gł. u bydła; komensal błon śluzowych dróg oddechowych i na spojówce. Może powodować zapalenie spojówek (keratoconiunctivitis), może być czynnikiem wikłającym zapalenia wywołane przez inne. Gramm-; nieorzęsiona. Mogą układać się w pary lub krótkie łańcuszki. Ma małe wymagania…

Dla weterynarii znaczenie ma moraxella. Drobne, owalne pałeczki. Branhamella występują na błonach śluzowych dróg oddechowych.
M. bovis - gł. u bydła; komensal błon śluzowych dróg oddechowych i na spojówce. Może powodować zapalenie spojówek (keratoconiunctivitis), może być czynnikiem wikłającym zapalenia wywołane przez inne. Gramm-; nieorzęsiona. Mogą układać się w pary lub krótkie łańcuszki. Ma małe wymagania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz