To tylko jedna z 19 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
SZKOLENIA
SPIS TREŚCI
Wprowadzenie
2
2. Determinanty skutecznej edukacji pracowników
3
3. Identyfikacja potrzeb szkoleniowych
6
4. Rodzaje i formy szkoleń oraz kryteria ich wyboru
8
5. Efektywność szkoleń i ich ocena
11
6. Opis systemu szkoleń pracowników firmy „Kogucik”
12
7. Propozycje usprawnień systemu szkolenia pracowników 13
8. Podsumowanie
17
Bibliografia oraz wykaz źródeł internetowych
18
Wprowadzenie
W świecie, gdzie kapitał finansowy, surowce a nawet nowoczesne technologie stały się dobrami ogólnodostępnymi, główną przewagą konkurencyjną przedsiębiorstw są tworzący je ludzie. Ich kompetencje i nastawienie do wykonywanej pracy stają się źródłem sukcesu poszczególnych menedżerów i całych korporacji. Sprawne działanie koncentruje się obecnie na tworzeniu systemowych warunków kreowania (pozyskiwania i doboru) i wykorzystywania zasobów ludzkich, pełnego spożytkowania ich wiedzy, umiejętności i twórczej energii.
Przyszłość organizacji wiąże się więc z wydatną poprawą gospodarowania zasobami ludzkimi. Tworzenie przyszłości, rozwój społeczeństw i organizacji to przede wszystkim transformacja ludzi, którzy się na nie składają, a więc mówiąc precyzyjniej- transformacja stosunków, jakie między nimi zachodzą, oraz systemowych reguł gier, zasad wymiany i zwyczajów, umożliwiających im przeżycie i poprawę warunków bytu.
Uważa się, że przyszłe organizacje będą tworzone wokół zasobów wiedzy i umiejętności, będą dążyć do pełnego wykorzystania różnorodnych zdolności i umiejętności ludzkich, aby stać się społecznościami twórczymi, uczącymi się i gotowymi uczyć inne społeczności. W wieku informatyki najcenniejsza staje się wiedza zgromadzona w głowach pracowników, a kapitał finansowy traci na znaczeniu na rzecz kapitału ludzkiego, na rynku zaś będą dominować przedsiębiorstwa o wysokim stopniu zintelektualizowania.
O wartości firmy nie będzie decydował majątek rzeczowy, lecz jej potencjał intelektualny. Pracownicy będą więc dla niego najważniejsi, a efektywne kierowanie nimi podstawą sukcesu. Stąd też nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwa starają się inwestować w zasoby ludzkie, dobierać właściwych pracowników, pobudzać ich do dobrej pracy i stałego podnoszenia kwalifikacji oraz sprzyjać tworzeniu się zespołów, przywiązanych do przedsiębiorstwa, poczuwających się do odpowiedzialności za jego stan i rozwój.
(…)
…. Specyfika działania firmy „Kogucik” jako przedsiębiorstwa produkcyjno- handlowego powoduje, że występuje w jego strukturze bardzo duża fluktuacja, zarówno w pionie sprzedaży bezpośredniej /regionalni przedstawiciele handlowi/, jak i w samej fabryce /pracownicy produkcyjni/. Firma „Kogucik” reprezentuje sektor materiałów budowlanych, charakteryzuje się wobec tego dużą sezonowością produkcji. W miesiącach…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)