Szkielet nośny z kształtowników giętych na zimno - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1022
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Szkielet nośny z kształtowników giętych na zimno - wykład - strona 1 Szkielet nośny z kształtowników giętych na zimno - wykład - strona 2 Szkielet nośny z kształtowników giętych na zimno - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Szkielet nośny z kształtowników giętych na zimno
Nowoczesnym rozwiązaniem ścian hal jest szkielet nośny z kształtowników giętych na zimno. Przykład połączenia słupa pośredniego o przekroju zetowym z fundamentem pokazano na rys. 4.28. Do oparcia słupa pośredniego 1 w za­głębieniu fundamentu zastosowano teowy element pośredni 2. Zarys fundamentu oznaczono linią przerywaną (na poziomie -0,530 m). Po zmontowaniu słupa 1 na podlewce cementowo-piaskowej 4 zagłębienie w fundamencie zabetonowuje się do poziomu ±0,00.
Połączenie cienkościennego rygla ściennego ze słupem pośrednim o przekro­ju dwuteowym pokazano na rys. 4.29. Podobne połączenie, lecz dotyczące cien­kościennego słupa zetowego, pokazano na rys. 4.30. Do wzajemnego złączenia słupów z ryglami zastosowano dodatkowe kątowniki gięte na zimno i śruby M16. Przekroje słupów pośrednich, dobierane przede wszystkim z warunku jedno­kierunkowego zginania, są ukształtowane tak, iż mają niedużą nośność wzglę­dem osi mniejszego oporu przy zginaniu (w płaszczyźnie ściany). W przypadku niektórych słupów pośrednich, np. z dwuteownika równoległościennego lub bla-chownicowego, zachodzi konieczność ich usztywnienia przed przestrzenną posta­cią utraty stateczności ogólnej. W tym celu ściskany pas słupa i rygiel łączy się np. za pomocą obejmy z płaskownika (rys. 4.31). Do połączenia usztywniającej obejmy z płaskownika 40 x 8 mm ze słupem można zastosować łączniki używane do cienkościennej obudowy (por. rys. 3.12).
Połączenie ściany podłużnej i dachu hali nieocieplonej (z cienkościennymi giętymi na zimno z blach płatwiami i ryglami ściennymi) pokazano na rys. 4.32. W tym przykładzie zastosowano cienkościenny rygiel okapowy o kształcie do­stosowanym do spadku połaci dachu oraz płatwie i rygle ścienne typu sigma.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz