To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
SYTUACJA EMOCJONALNA Obecnie uważa się, że w mózgu istnieje wiele różnych układów pamięci.--W pamięci świadomej, zwanej też deklaratywną lub JAWNĄ pośredniczy hipokamp i związane z nim obszary korowe, podczas gdy w różnych formach pamięci utajonej, niedeklaratywnej pośredniczą inne układy. --Jednym z układów pamięci UTAJONEJ jest układ pamięci emocjonalnej, którego częścią jest ciało migdałowate i powiązane z nim obszary.
Jeśli zostaniesz wystawiony na działanie bodźców, które obecne były w sytuacji, kiedy doznałeś urazu, najprawdopodobniej zostaną pobudzone oba układy . Dzięki układowi hipokampowemu będziesz pamiętał , z kim byłeś i co robiłeś w tamtej sytuacji, a także -jako suchy fakt -to, że sytuacja ta była straszna. Dzięki układowi, w którym główną rolę odgrywa ciało migdałowate, bodźce te wywołają u ciebie napięcie mięśni, zmiany ciśnienia krwi i rytmu serca, wydzielanie hormonów i inne reakcje ciała i mózgu.
Ponieważ układy te aktywizowane są przez te same bodźce i funkcjonują jednocześnie, nie mamy wrażenia DYSOCJACJI: oba rodzaje wspomnień wydają się być częściami tej samej funkcji pamięci.
Drogi dolna i górna wyznaczają odmienne rodzaje reakcji emocjonalnych:--afekty -odpowiednio - pierwotne i wtórne względem ROZPOZNANIA bodźca.
Gdy afekt pierwotny jest silny - silnie determinuje przebieg procesów poznawczych , bowiem pojawia się wcześniej, a impulsy są przekazywane z ciała migdałowatego do kory.
Ten mechanizm wyjaśnia powody, dla których nie mamy kontroli nad emocjami-nie tylko wtedy, gdy reakcje emocjonalne powstają drogą dolną i nie jesteśmy ich świadomi, ale także wtedy, gdy świadomi swych reakcji nie potrafimy nad nimi zapanować
* Sam umysł jednak jest także źródłem emocji : w następstwie procesów symbolicznych(myśli, konkluzji, przewidywań) powstają reakcje emocjonalne.
* A zatem konieczne jest wskazanie -obok dróg dolnej i górnej impulsów zewnętrznych -prowadzącej od KORY do CIAŁA MIGDAŁOWATEGO.
* Gdy proces jest generowany w ośrodkach korowych, powstają reakcje emocjonalne, których źródła są w pełni świadome.
ROZUMIENIE EMOCJI Dane kliniczne -pacjenci z uszkodzeniem prawej półkuli mają większe trudności w rozróżnianiu emocji wyrażanych mimicznie niż pacjenci z uszkodzoną lewą półkulą
•pacjenci z uszkodzeniem prawej półkuli mają większe trudności w interpretacji emocjonalnej intonacji wypowiedzi -aprozodia recepcyjna (czuciowa)
Badania osób zdrowych
•Ocena wyrazów mimicznych dokonywana jest poprawniej gdy pierwszy bodziec adresowany jest do półkuli prawej (badania Ley'a i Brydena)
•Wnioskowanie o przeżywanej emocji na podstawie tzw. twarzy chimerycznych -jako bardziej emocjonalną wybierano tę twarz, której emocjonalna połowa znajdowała się w lewym polu widzenia
(…)
… zabarwieniem prezentowanych treści (badania Ekmana)
PRZEŻYWANIE EMOCJI
Dane kliniczne -
•Uszkodzenie lewej półkuli prowadzi do zamartwiania się
•Uszkodzenie prawej półkuli wywołuje reakcje euforyczne, stan podwyższonego nastroju (obserwacje Gainottiego)
•Wybuchy gwałtownych emocji pozytywnych lub negatywnych u pacjentów cierpiących na padaczkę zależą od umiejscowienia ogniska padaczkowego -lewa półkula -wybuchy śmiechu; prawa -wybuchy płaczu (wynika to z nadmiernego pobudzenia struktur danej półkuli)
Badania osób zdrowych: Założenia:
•Różnice indywidualne pod względem asymetrycznych wzorów pobudzenia okolic przednich płata czołowego wiążą się z tendencjami do określonego reagowania emocjonalnego.
•Lewy obszar przedni wyspecjalizowany w emocjach związanych z tendencją do zbliżania się, podczas gdy prawy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)