Emocje bez spontaniczności - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Emocje bez spontaniczności - omówienie - strona 1 Emocje bez spontaniczności - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

JARYMOWICZ, O EMOCJACH BEZ SPONTANICZNOŚCI
Poza automatycznym wartościowaniem afektywnym zachodzą procesy wartościowania świadomego, polegającego na odnoszeniu informacji do standardów oceniania (organizmalnych/ społecznych/ poznawczo-pragmatycznych/ aksjologicznych), które mogą być pochodne bądź względnie niezależne od afektu; ocenianie wywołuje afekty wtórne.
„impuls woli” (Arnold) - impuls do działań przemyślanych (dokonany na podstawie wartościowań opartych o abstrakcyjne i perspektywiczne rozważania).
Rozdzielenie systemu poznawczego i afektywnego. Amygdal jako zasadnicza struktura uwikłana w pamięć afektywnego znaczenia bodźców, zwłaszcza awersyjnych, które wzbudzają strach
Czy półkula prawa jest odpowiedzialna za emocje w ogóle czy tylko za emocje negatywne? Czy też zróżnicowanie lokalizacji nie jest ze względu na znak ale na właściwości?
Różnicujące są główne emocje skrajne; ale chyba prawa półkula jest silniej zaangażowana
? „emocjonalna” półkula prawa związana jest z regulacją obronno-adaptacyjną, która polega na pojawianiu się napięć w odpowiedzi na wszelkie zakłócenia równowagi, których usuwanie wymaga aktywności podmiotu (bo tutaj kluczową rolę odgrywają afekty negatywne).
Orientacja ku złemu; motywacja do osiągnięć zw. z nastawieniem na unikanie niepowodzeń. Orientacja ku dobremu; do osiągnięć związana z nadzieją na sukces.
Stefański - półkula prawa a nie lewa różnicuje i asymiluje podprogowe sygnały afektywne. Ideogramy podobały się bardziej, gdy były eksponowane półkuli lewej (więc emocje pozytywne są raczej związane z półkulą lewą).
*
Emocje prekognitywne (leDoux) - emocje wyprzedzające myśl - impuls bezpośrednio ze wzgórza do ciała migdałowatego
Emocje postpoznawcze - przeżycia emocjonalne powstałe w wyniku procesów przetwarzania informacji. Są to emocje o komponencie afektywnej wtórnej powstałej w następstwie poznawczej oceny stanu rzeczy; nie pojawiają się bezwiednie ale w wyniku rozpoznania sytuacji jako „rozwijającej się pomyślnie”, czy „niepomyślnie”. Pojawienie się afektu można tu powstrzymać.
Gołąb, Reykowski - konstrukcja standardów wartościowania: przypisywanie wartości może przybrać formę 1. Reakcji afektywnej, 2. Sądu ewaluatywnego (przyznanie określonego stopnia pozytywności/negatywności zjawiskom)
Sąd ewaluatywny - świadome ustosunkowanie mające postać oceny formułowanej w oparciu o standard ewaluatywny. Standardy ewaluatywne - wymiary, których krańce są opisane w kat pozytywności/negatywności.
Poznawcze standardy oceniania: wizje będące zapisem praktyki życiowej; wizje stanów „idealnych”, pojęcia abstrakcyjne zw. z wartościami nadrzędnymi. Wymiar o dwóch krańcach: stan rzeczy pozytywny versus stan rzeczy negatywny. Mogą być spójne z doznaniami afektywnymi, ale może być też oparta na wiedzy wykraczającej poza osobiste doświadczenie, a nawet poza nabytą wiedzę deklaratywną - mogą być generowane przez umysł, mieć więc genezę intelektualną. Bardzo ważne jest umieć rozdzielić to, co odczuwamy od tego, co cenimy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz