To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Systemy sieci ciepłowniczych:
a.) dwuprzewodowe- 2 przewody, nośnik ciepła (wyższa temp.) transportowany przewodem zasilającym, drugi przewód to powrotny. Stosowane w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. b.) trzyprzewodowe- 2 przewody zasilające z nośnikami ciepła o różnej temp. i jeden przewód powrotny. Częściej stosowana w miastach gdzie dominują obiekty przemysłowe. Rodzaje sieci ciepłowniczych: podziemne (kanałowe-nieprzechodnie, przechodnie; bezkanałowe- przewody zaizolowane), nadziemne. Węzły ciepłownicze- element połączenia sieci ciepłowniczej z instalacją w budynku. W odpowiednich węzłach ciepło może być przetwarzane na potrzeby instalacji c.o., ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) lub inst. technologicznych. Węzły bezpośrednie- nośnik wpływa bezpośrednio do instalacji wew. c.o. a jego parametry tj. cisnienie i temp. nie zmieniają się. Ograniczone zastosowanie, stosujemy w budynkach o takich samych parametrach jak sieć, nadają sie do budynków przemysłowych. Rodzaje węzłów bezpośrednich: a.) hydroelwatorowy - następuje zmiana parametrów nośnika ciepła- redukcja ciśnienia i zmiana temp. nie stosujemy już.
b.) zmieszania pompowego- pompy mieszające wymuszają obieg nośnika ciepła w instalacji c.o. i obniżają temp. wody zasilającej. Obniżenie temp. bo miesza sie woda wchodząca z sieci i powracająca od odbiorcy. Węzły pośrednie- woda sieciowa i woda w instalacji c.o. znajdują się w odrębnych obiegach. Odpowiednią temp. uzyskuje się w wymienniku ciepła gdzie woda sieciowa przekazuje ciepło wodzie ogrzewanej. Rodzaje węzłów pośrednich:
a.) wymiennikowe- ciśnienie w instalacji c.o. niezależne od ciśnienia panującego w sieci ciepłowniczej, mniejsza ilośc ubytków uzdatnionej wody sieciowej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)