To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zawierają one paragrafy oraz ich interpretacje. Następujące zagadnienia zostały rozwinięte: systematyka kodeksu, sposób odesłania, sąd, strony postępowania o wykroczenie, różnice pomiędzy oskarżeniem posiłkowym, samodzielnym, a publicznym oraz rozstrzygnięcia. Notatka obejmuje 11 stron tekstu.
(…)
…- w postępowaniu odwoławczym stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu przed sądem I instancji, chyba że przepisy działu niniejszego stanowią inaczej.
Art. 109. § 1. W postępowaniu odwoławczym stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące postępowania przed sądem pierwszej instancji, chyba że przepisy niniejszego rozdziału stanowią inaczej.
§ 2. Przy rozpoznawaniu środka odwoławczego stosuje się odpowiednio…
…, jeżeli nie stawi się na rozprawie to w jego miejsce może wstąpić inny oskarżyciel chociażby nie złożył wniosku o ukaranie.
Dalsi oskarżyciele ( z postępowania karnego- prywatni).
Może występować w dwóch postaciach art.25 par. 4:
-obok oskarżyciela publicznego- uboczny
-zamiast- oskarżyciel posiłkowy samodzielny: konkurencyjny i samodzielny subsydiarny.
Art. 25. § 1. Pokrzywdzonym jest ten, czyje dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez wykroczenie.
§ 2. W razie śmierci pokrzywdzonego prawa, które by mu przysługiwały, mogą wykonywać osoby najbliższe.
§ 3. Do pokrzywdzonego stosuje się odpowiednio art. 49 § 3 oraz art. 51 Kodeksu postępowania karnego.
§ 4. Pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast…
… na podstawie tytułu rozdziału) jak i uboczne.
Wykroczenia, co do których nie ma zindywidualizowanego dobra- w związku z tym nie ma pokrzywdzonego np. jazda samochodem bez dokumentów. Jak stać się oskarżycielem prywatnym:
1) uboczny
-jeśli wniosek złożył oskarżyciel publiczny- możemy być tylko oskarżycielem posiłkowym ubocznym (musimy złożyć oświadczenie). Termin na złożenie oświadczenia: 7 dni (art. 26 par.3) od poinformowaniu o złożeniu wniosku o ukaranie przez oskarżyciela publicznego. Termin prekluzyjny.
§ 3. Pokrzywdzony może do rozpoczęcia przewodu sądowego albo bezpośrednio po rozpoczęciu posiedzenia, o którym mowa w art. 60 § 1 pkt 1-3 i 6, oświadczyć, że będzie działał obok oskarżyciela publicznego jako oskarżyciel posiłkowy.
2) samodzielny
-Oskarżyciel posiłkowy samodzielny- zamiast oskarżyciela publicznego…
…, zdatna do poniesienia odpowiedzialności (czyn bezprawny, karalny, karygodny i zawiniony- osoba musi być pełnoletni).
Art. 20. § 1. Obwinionym jest osoba, przeciwko której wniesiono wniosek o ukaranie w sprawie o wykroczenie.
§ 2. Jeżeli obwiniony nie zna języka polskiego, wniosek o ukaranie oraz rozstrzygnięcia podlegające zaskarżeniu lub kończące postępowanie ogłasza się lub doręcza obwinionemu wraz…
… KK), druga- zakres odesłania (jakie przepisy z procedury karnej się stosuje i w jaki sposób - „odpowiednio”).
W postępowaniu o wykroczenie nie obowiązuje zasada legalizmu, ale jest zasada celowościowego reagowania na wykroczenie (np. może się okazać, że stosowanie środka represyjnego jest bezcelowe i nie musi być stosowana, można poprzestać na zastosowania środku wychowawczego).
-Art. 109…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)