System wskazań wyłączenia odpowiedzialności karnej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 497
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System wskazań wyłączenia odpowiedzialności karnej - strona 1

Fragment notatki:

System wskazań jaki został przyjęty polega na tym, że wyłączenie odpowiedzialności karnej dotyczy:
wskazań zdrowotnych - kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej
wskazań eugenicznych - kiedy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu
wskazań kryminalnych (kryminalno - politycznych) - przypadek uzasadnionego podejrzenia, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Na to nakłada się system czasowy (temporalny), okresów w których dopuszczalne jest przerwanie ciąży.
Przy względach zdrowotnych nie ma żadnych ograniczeń czasowych. To jest naturalne, bo zagrożenie dla życia może wystąpić i w ostatniej fazie ciąży. To jest normalny stan wyższej konieczności. Konflikt między zdrowiem matki a życiem płodu rozstrzygnięto na korzyść życia matki. Oczywiście ustawa nie narzuca decyzji o przerwaniu ciąży, natomiast na to zezwala, czyli uchyla karalność.
Przy wskazaniach eugenicznych wyznaczony jest okres do momentu osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia. Bardzo taki relatywny moment, bo w każdym szpitalu to może być coś innego w zależności od aparatury. Ogólnie termin „zdolność do samodzielnego życia” jest dotknięty pewnym błędem znaczeniowym, bo po urodzeniu dziecko również nie jest zdolne do samodzielnego życia. Wobec tego nie chodzi o sytuację uzależnienia noworodka od świata zewnętrznego, ale chodzi o możliwości podtrzymania życia płodu poza organizmem matki. Jeżeli istnieje realna szansa zachowania życia płodu to w tym momencie kończy się możliwość dokonania przerwania ciąży ze względów eugenicznych.
Przy względach kryminalnych ustawodawca wyznacza granicę 12 tygodni. Do 12 tygodni dopuszczalne jest przerywanie ciąży. Ta granica motywowana jest dbałością o zdrowie kobiety ciężarnej. Powyżej 12 tygodnia ciąży zabieg przerywania ciąży staje się niebezpieczny dla samej kobiety ciężarnej.
Dochodzą do tego pewne warunki natury proceduralnej:
we wszystkich przypadkach zabieg musi być wykonany przez lekarza, jeżeli jest wykonany przez inną osobę czyn jest karalny,
poza względami kryminalno - politycznymi zabieg musi być wykonany w szpitalu
wymagana jest zgoda kobiety ciężarnej i musi być ona pisemna
okoliczności zdrowotne oraz wskazania eugeniczne musi stwierdzić inny lekarz niż ten, który wykonuje zabieg, jeżeli chodzi o względy kryminalne to stwierdza je prokurator
nie ma wymogu żeby to był publiczny zakład opieki zdrowotnej
Odpowiedzialności karnej podlegają tylko osoby współdziałające w dokonaniu tego czynu, kobieta ciężarna nigdy nie odpowiada karnie za nielegalne przerwanie ciąży, i nie odpowiada nie tylko jako sprawca ale nie odpowiada też jako pomocnik lub podżegacz za nakłanianie lekarza.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz