Cukrzyca - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1148
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cukrzyca - omówienie - strona 1 Cukrzyca - omówienie - strona 2 Cukrzyca - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

CUKRZYCA
Ważna jest stężenie glukozy we krwi przed ciążą i w samej ciąży (na początku). Jeśli na początku ciąży stężenie glukozy we krwi na czczo jest wyższe od 100mg% kierujemy ciężarną do ośrodka dla cukrzyków w ciąży. Zaburzenia gospodarki węglowodanowej u kobiety w ciąży mogą przekraczać zdolności adaptacyjne płodu, np. hiperglikemia płodu prowadzi do hiperinsulinemii, a ta jest odpowiedzialna za duże rozmiary płodów (co nie jest regułą w cukrzycy u ciężarnych), ponadto wahania poziomu glukozy u matki objawiają się wahaniami poziomów glikozy i płodu, co prowadzi do zaburzeń OUN. W nie leczonej cukrzycy płody nie przeżywają zazwyczaj 32 tyg. ciąży, w leczonej cukrzycy poród w terminie, bo utrzymujemy normoglikemię.
Mrs. White (USA) - I badania nad cukrzycą u ciężarnych
Klasyfikacja wg White (stara klasyfikacja):
A - cukrzyca chemiczna, poziom glukozy na czczo w normie, test tolerancji glukozy nieprawidłowy, wystarczy odpowiednia dieta
B - cukrzyca powyżej 20 roku życia, bez uszkodzenia naczyń
C - cukrzyca z retinopatią
D - cukrzyca z nadciśnieniem
E - cukrzyca ze zmianami wiolonarządowymi
Badanie ciężarnych w kierunku cukrzycy:
dokładny wywiad (cukrzyca w rodzinie, polidypsja, martwe płody lub płody z wadami w przeszłości i w rodzinie, masa urodzeniowa noworodków powyżej 4000g, otyłość, nadciśnienie, wielowodzie, nawracające grzybice pochwy!!)
glikozuria
glikemia na czczo
Gdy hiperglikemia w ciąży powyżej 140 mg%, robimy test tolerancji glukozy. Glikozuria jest częstym objawem u ciężarnych , spada wtedy próg nerkowy dla glukozy i spada współczynnik filtracji., glikozuria nie musi być wykładnikiem cukrzycy.
W trakcie trwania ciąży u ciężarnych uwalnia się znacznie więcej insuliny niż zwykle (insulina ma jednak ograniczone działanie ze względu na oporność na poziomie komórkowym). Na końcowy efekt działania insuliny w ciąży wpływa laktogen łożyskowy, hormon wzrostu, prolaktyna, steroidy płciowe oraz insulinaza łożyskowa. Ciąża działa diabetogennie - cukrzyca ciężarnych związana z tylko z ciążą.
Śmiertelność płodów matek chorych na cukrzycę sięga 30%. Obecnie uważa się, że odpowiedzialna za to jest hiperglikemia z wahaniami, kwasica mleczanowa, niewydolność łożyska (bad. prof. Pisarskiego - duże łożysko ze zmianami rozrostowymi, przedwczesne starzenie się łożyska)
14m2 - powierzchnia wymiany łożyska
Postępowanie u chorych w ciąży z cukrzycą:
ustalenie dobowej dawki insuliny na początku w celu osiągnięcia normoglikemii
ustalenie diety, suplementacja witaminami A i B6


(…)

… już insuliny w iniekcjach lecz w wlewie ciągłym i.v. (20 j. insuliny krótko działającej w 500ml 5% glukozy), co 2 godz. sprawdzamy poziom glikemii. Po porodzie zmniejszamy dawkę insuliny do ¼. U położnicy z cukrzycą często są niedobory pokarmowe i zakażenia brodawek sutkowych. Należy też zahamować laktację.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz