System prawa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1204
Wyświetleń: 3248
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System prawa - strona 1 System prawa - strona 2

Fragment notatki:

System prawa Rodzaje systemów System to całość złożona z powiązanych ze sobą wedle pewnych zasad elementów. Wyróżniamy następujące systemy:
System naturalny - powstaje bez ingerencji człowieka, siłami samej natury np.: układ planetarny.
System sztuczny - jest dziełem człowieka. Powstają według przyjętego wcześniej planu, dla osiągnięcia zamierzonych celów np.: urządzenia techniczne.
System realny - składa się z realnie istniejących obiektów np.: las, samochód, zegarek. System pojęciowy (nominalny) - system, którego elementami są twory kulturowe np.: wartości.
Pojęcie systemu prawa System prawa - zbiór norm postępowania. Elementy tego zbioru są uporządkowane i powiązane ze sobą. Uwzględniając sposób kształtowania się systemu prawa można wyróżnić system civil law i common law. Pod względem podmiotowości (rodzaju podmiotu który tworzy prawo oraz tego który jest adresatem) wyróżnia się prawo krajowe, prawo międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej. System kontynentalny law a system civil law Civil law - podstawowym faktem prawotwórczym jest stanowienie norm. Podstawowym źródłem prawa są ustawy uchwalane przez parlament. Dopuszcza się w tym systemie tworzenie prawa w innych formach niż stanowienie przez organy państwa, ale prawo zwyczajowe odgrywa w tych systemach rolę zaledwie pomocniczą. System ten opiera się na zasadzie prymatu ustawy. Rozdziela proces tworzenia i stosowania prawa. System ten wyrasta z tradycji prawa rzymskiego. Zalicza się do niego systemy Europy kontynentalnej.
System common law - podstawowym faktem prawotwórczym są precedensy prawotwórcze. Sądy stosują prawo, ale także mogą je tworzyć. System ten wywodzi się z prawa zwyczajowego. Do systemów common law zalicza się systemy krajów anglosaskich. Zupełność i spójność systemu prawa Zupełność systemu prawa - to system, w którym nie występują luki. Wyróżnia się dwa rodzaje luk w prawie:
Luki aksjologiczne - występuje w tedy gdy jakieś zachowanie nie jest przez normy danego systemu uregulowane, chociaż ktoś jest przekonany, kierując się swoim systemem wartości, że zachowanie to powinno być przez normy systemu nakazane albo zakazane. Luka konstrukcyjna - polega na tym, że normy danego systemu przewidują dokonywanie jakiś czynności konwencjonalnych, ale w systemie tym brak reguł wskazujących, jak dokonać owych czynności, czy też reguły takie są nie dość precyzyjne np.: inicjatywa obywatelska - wprowadziła ją konstytucja w 1997 r., ale bez dokładnego opisu i sposobu jej dokonywania. Spójność systemu prawa - spójny system norm to taki, w którym nie występują normy ze sobą niezgodne i normy systemu są ze sobą powiązane rozmaitymi więzami.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz