System pomiarowy do częstotliwościowej obiektu - wykład (sem. I)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny Zakład Metrologii
Sprawozdanie z wykonania ćwiczenia
Temat: System pomiarowy do zdejmowania charakterystyki częstotliwościowej obiektu Skład zespołu:
Czyżewski Krystian
Kaleta Michał Rojek Jarosław Wojtysiak Bartosz
Prowadzący:
dr inż. W. Kot
Data wykonania: 14.06.2010
Ocena:
Podpis:
Cel ćwiczenia Zapoznanie się z zasadą działania układu pomiarowego ze zdalną kontrolą opartego na magistrali IEC-625 oraz poznanie podstawowych funkcji środowiska HP Vee.
Stanowisko laboratoryjne: - woltomierz cyfrowy
- generatora cyfrowy
- komputer klasy PC
Przebieg ćwiczenia Pierwszym etapem ćwiczenia było stworzenie układu służącego do zbadania charakterystyki częstotliwościowej woltomierza (rys. 1). Układ składał się z pętli for mającej zmieniać wartość częstotliwości generowanego napięcia od 1 do 500 kHz co 1 kHz. Wartość ustawionego napięcia na generatorze wyniosła 1V. Rysunek.1
Następnie wygenerowane napięcie było podawane na multimetr który mierzył jego wartość rzeczywistą od której odejmowany był 1V czego wynikiem była niepewność względna pomiaru. Po przejściu całej pętli na wirtualnym wyświetlaczu została wyrysowana cała charakterystyka niepewności pomiarowej. Zakres niepewności wyniósł między -3mV ÷ -15mV. Biorąc pod uwagę napięcie nominalne jako 1V błąd wahał się w granicach 0,3÷1,5%. Spowodowane było to nie tylko niedoskonałością pomiaru multimetru ale także samym generatorem który nigdy w sposób idealny nie wygeneruje zadanego poziomu napięcia. Drugim etapem ćwiczenia było zapoznanie się z istniejącym już programem który podobnie jak ten stworzony w trakcie zajęć miał za zadanie dokonywać pomiaru niepewności względnej pomiaru woltomierzem, lecz także poprzez dodatnie do niego licznika umożliwiał stworzenie charakterystyki niepewności względnej generowanej częstotliwości. Rysunek.2
Rysunek. 3
Program ten został pokazany na rys. 2 zaś na rys. 3 zaprezentowano ustawienia generatora wraz z odczytami miernika. 4.Wnioski Dzięki wykorzystaniu środowiska HP Vee oraz interfejsu IEC 625 możliwe jest stworzenie wirtualnego systemu pomiarowego z wykorzystaniem rzeczywistych elementów takich jak generator napięcia czy multimetr.
Niepewność względna pomiaru napięcia rośnie w zakresie od 0 do 10 kHz by następnie maleć do częstotliwości 100kHz i znowu zacząć rosnąć aż do końca zakresu pomiarowego tj. 500kHz w przypadku pierwszego programu i 125kHz drugiego.


(…)

… oraz interfejsu IEC 625 możliwe jest stworzenie wirtualnego systemu pomiarowego z wykorzystaniem rzeczywistych elementów takich jak generator napięcia czy multimetr.
Niepewność względna pomiaru napięcia rośnie w zakresie od 0 do 10 kHz by następnie maleć do częstotliwości 100kHz i znowu zacząć rosnąć aż do końca zakresu pomiarowego tj. 500kHz w przypadku pierwszego programu i 125kHz drugiego.
Względna niepewność
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz