Fragment notatki:
CZECHY
system partyjny
Rozpad Czechosłowacji
Przebudowa ustroju politycznego Republiki Czeskiej rozpoczęła się wraz ze zmianami politycznymi, będącymi skutkiem „aksamitnej rewolucji” przeprowadzonej w Czechosłowacji w listopadzie 1989 roku. Na czele przemian stanęło założone 19 listopada tego roku w Pradze Forum Obywatelskie (OF). Działalność organizacji doprowadziła do zmian w składzie Zgromadzenia Federalnego i rządu federalnego oraz parlamentu i wprowadzenia rządów republikańskich. 29 grudnia 1989 roku prezydentem Czechosłowacji wybrano czołowego dysydenta Vaclava Havla. W marcu 1990 roku zmieniono nazwę państwa na Czesko-Słowacką Republikę Federacyjną, a od kwietnia tego roku oficjalna nazwa państwa brzmiała Czeska i Słowacka Republika Federacyjna. W czerwcu odbyły się w pełni demokratyczne wybory parlamentarne, w wyniku których sukces odniosła OF ( zwyciężyła w wyborach do Zgromadzenia Federalnego oraz Czeskiej Rady Narodowej ). Nowe władze za swój główny cel uznały przebudowę ustroju państwa zgodnie z zasadami demokracji.
W następnych miesiącach znacznie nasiliły się tendencje zmierzające do podziału Czecho-Słowacji. Odzyskanie zewnętrznej suwerenności zaktywizowało głównie środowiska słowackie, które zaczęły się domagać równouprawnienia w ramach federacji - coraz częściej postulowano o utworzenie dwóch samodzielnych podmiotów prawa międzynarodowego.
Przełomowymi momentami w drodze Słowaków do niepodległości okazały się: ogólnosłowacka manifestacja w Martinie w 1991 roku (po raz pierwszy zażądano niepodległości Słowacji) oraz wybory parlamentarne , które odbyły się w 1992 roku. Zwycięzcą wyborów w Czechach została Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) Vaclava Klausa, na Słowacji natomiast wygrał Ruch na Rzecz Demokratycznej Słowacji V. Meciara. Zwycięzców różnił stosunek do wspólnego państwa - Klaus opowiadał się za silną federacją, podczas gdy ugrupowania słowackie skupione wokół Meciara dążyły do wzmocnienia autonomii republiki czy wręcz do wystąpienia ze związku (m.in. hasło „ Słowacja dla Słowaków”).
Wyłonione w obu republikach dominujące ugrupowania polityczne o zdecydowanie różnych poglądach na kształt wspólnego państwa spowodowały niemożność porozumienia się w podstawowych kwestiach między czeską i słowacką izbą w Zgromadzeniu Narodowym. Każda ze stron była w stanie zablokować inicjatywę strony przeciwnej.
Ostatecznie do rozpadu Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej doszło 25 listopada 1992 roku, kiedy to Zgromadzenie Federalne podjęło decyzję o powołaniu od 1 stycznia 1993 roku dwóch niezależnych państw. Pod koniec 1992 roku rozwiązano wszystkie instytucje federalne państwa i uregulowano w odrębnych umowach przyszłe zasady wzajemnych stosunków obu krajów.
(…)
… przedwyborcze wskazywały - jako zwycięzcę - opozycyjną prawicową partię ODS z lekką przewagą nad rządzącą partią lewicową ČSSD. Na trzecim miejscu uplasowała się partia komunistyczna KSČM. Próg wyborczy (5%) powinni byli przekroczyć jeszcze chrześcijańscy demokraci KDU-ČSL oraz Strana zelených (Partia Zielonych).
Przewidywania sondażowe potwierdziły się. Wyniki wyborów do parlamentu Republiki Czeskiej 2006 były następujące: Obywatelska Partia Demokratyczna: 35,4% głosów (1,892,475 ), 81 mandatów
Czeska Partia Socjaldemokratyczna: 32,3% głosów (1,728,827), 74 mandaty
Komunistyczna Partia Czech i Moraw: 12,8% (685,328), 26 mandatów
Unia Chrześcijańskich Demokratów - Czechosłowacka Partia Ludowa: 7,2% (386,706), 13 mandatów
Czeska Partia Zielonych: 6,3% (336,487), 6 mandatów
(źródło: Czeski Urząd Statystyczny…
…. Partia Zielonych Przewodniczący: Martin Bursík
Ilość mandatów:
w Izbie Poselskiej: 6
w Senacie: 0
Elektorat:
Na Partię Zielonych głosują najczęściej wyborcy z wyższym wykształceniem, mieszkańcy miast Historia:
Partia należy do Europejskiej Partii Zielonych, powstałej w 2004 roku. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskała 6,3% głosów. , co dalo jej 6 mandatów. Zieloni tworzą koalicję rządzącą z ODS…
… pozycji.
W 2002 roku rolę lidera przestał odgrywac Vaclav Klaus. W tym samym roku w wyborach do parlamentu ODS ponownie uzyskała drugi wynik, otrzymując 24,5% głosów.
Wybory z 2006 roku ODS wygrała, jednak uzyskała tylko 81 mandatów. W czerwcu podpisała umowę koalicyjną z Unią Chrześcijańskich Demokratów - Czechosłowacką Partią Ludową oraz Czeską Partią Zielonych. Mandaty wszystkich koalicjantów…
…, kluby, stowarzyszenia i komitety formułujące programy opozycyjne wobec istniejącego systemu działały nielegalnie od momentu brutalnego stłumienia „praskiej wiosny” w 1968 roku. Powstawały głownie w Pradze.
Przełomowym momentem dla zmian politycznych w Czechosłowacji okazało sie utworzenie 19 listopada 1989 roku ruchu pod nazwą Forum Obywatelskie, na którego czele stanął czołowy przywódca opozycji…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)