To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
System konstrukcyjno montażowy hal o przekryciach strukturalnych
W COBPKM „Mostostal" opracowano system konstrukcyjno-montażowy hal o przekryciach strukturalnych [21], [32], [53]. Przekrycia strukturalne znalazły powszechne zastosowanie w budownictwie ogólnym i przemysłowym. Umożliwią one uzyskanie dużych powierzchni bezsłupowych, przy małej wysokości konstrukcyjnej ustroju nośnego i pełnej jego prefabrykacji. Wśród obiektów o przekrojach strukturalnych typu „Mostostal" można wyróżnić:
— hale jedno- lub wielonawowe, o segmentach opartych w narożach na słupach, które są rozmieszczone na siatce 12 x 18, 18 x 18, 18 x 24 i 24 x 24 m, — pawilony o wymiarach boków w rzucie 30 x 30 i 36 x 36 m, które są oparte na obwodzie hali.
Hale systemowe o przekryciach strukturalnych są przeznaczone głównie dla przemysłu niewymagającego wewnętrznego transportu suwnicowego. Natomiast pawilony są stosowane głównie na obiekty handlowe, usługowe, sportowe. Przekrycia strukturalne „Mostostal" zaprojektowano na obciążenia śniegiem i wiatrem, które występują w I i II strefie klimatycznej wg [91], [92], oraz równomiernie rozłożone obciążenie technologiczne 0,5 kN/m2.
W strukturalnych systemach przekryć „Mostostal" przyjęto dwa typy geometrycznego przestrzennego ustroju prętowego: strukturę o siatce ortogonalnej (rys. 1.5la) — w przypadku segmentów opartych w narożach, oraz strukturę o siatce diagonalnej (rys. 1.5lb) — w przypadku pawilonów.
W strukturze ortogonalnej pasy górne i dolne (o tym samym wymiarze oczka a x a) są przesunięte w rzucie względem siebie o połowę wymiaru oczka. W strukturze diagonalnej pasy górne (o wymiarze oczka a x a) są obrócone o 45° w stosunku do konturu przekrycia; pasy dolne (o wymiarze oczka \/2a x \/2a) są ortogonalnie usytuowane względem konturu przekrycia.
Strukturabe przekrycia „Mostostal" podzielono na przestrzenne i liniowe prefabrykaty wysyłkowo-montażowe. Kratownicę przestrzenną tworzy się z kratowych ostrosłupów (piramid), których wierzchołki są umieszczone w warstwie dolnej, ta zaś jest wykonana z liniowych elementów (prętów pasów dolnych) wzajemnie krzyżujących się (rys. 1.51c i d). Prefabrykaty ostrosłupowe 7 w warstwie górnej są łączone przylgowo (rys. 1.51c — boczny system montażowy) lub w narożach doczołowo (rys. 1.5 ld — czołowy system montażowy). Węzły wierzchołkowe piramid w warstwie dolnej struktury są połączone prętami pasów dolnych 2. Na rysunku 1.51c i d pokazano fragmenty schematów zestawczych przekryć strukturalnych. Na rysunku 1.52 pokazano schemat segmentu strukturalnego „Mostostal" hali o rozpiętości 24 x 24 m i siatce ortogonalnej. Rozwiązania konstrukcyjne piramid i pasów dolnych tej struktury pokazano na rys. 1.53, na rys. 1.54 zaś konstrukcję słupa tej hali. Segmenty przekrycia dachowego (rys. 1.54) opierają się w narożach na słupach, utwierdzonych dwukierunkowo w fundamentach. W celu uzyskania bardziej równomiernego wytężenia pasów kratownicy przestrzennej na jej brzegach ukształtowano między słupami belki obwodowe, wykonane jako płaskie kratownice.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)