System konstrukcyjno-montażowy hal o przekryciach strukturalnych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 476
Wyświetleń: 4396
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System konstrukcyjno-montażowy hal o przekryciach strukturalnych - wykład - strona 1 System konstrukcyjno-montażowy hal o przekryciach strukturalnych - wykład - strona 2 System konstrukcyjno-montażowy hal o przekryciach strukturalnych - wykład - strona 3

Fragment notatki:

System konstrukcyjno montażowy hal o przekryciach strukturalnych
W COBPKM „Mostostal" opracowano system konstrukcyjno-montażowy hal o przekryciach strukturalnych [21], [32], [53]. Przekrycia strukturalne znalazły powszechne zastosowanie w budownictwie ogólnym i przemysłowym. Umożliwią one uzyskanie dużych powierzchni bezsłupowych, przy małej wysokości konstruk­cyjnej ustroju nośnego i pełnej jego prefabrykacji. Wśród obiektów o przekrojach strukturalnych typu „Mostostal" można wyróżnić:
— hale jedno- lub wielonawowe, o segmentach opartych w narożach na słupach, które są rozmieszczone na siatce 12 x 18, 18 x 18, 18 x 24 i 24 x 24 m, — pawilony o wymiarach boków w rzucie 30 x 30 i 36 x 36 m, które są oparte na obwodzie hali.
Hale systemowe o przekryciach strukturalnych są przeznaczone głównie dla przemysłu niewymagającego wewnętrznego transportu suwnicowego. Natomiast pawilony są stosowane głównie na obiekty handlowe, usługowe, sportowe. Prze­krycia strukturalne „Mostostal" zaprojektowano na obciążenia śniegiem i wia­trem, które występują w I i II strefie klimatycznej wg [91], [92], oraz równomier­nie rozłożone obciążenie technologiczne 0,5 kN/m2.
W strukturalnych systemach przekryć „Mostostal" przyjęto dwa typy geo­metrycznego przestrzennego ustroju prętowego: strukturę o siatce ortogonalnej (rys. 1.5la) — w przypadku segmentów opartych w narożach, oraz strukturę o siatce diagonalnej (rys. 1.5lb) — w przypadku pawilonów.
W strukturze ortogonalnej pasy górne i dolne (o tym samym wymiarze oczka a x a) są przesunięte w rzucie względem siebie o połowę wymiaru oczka. W struk­turze diagonalnej pasy górne (o wymiarze oczka a x a) są obrócone o 45° w sto­sunku do konturu przekrycia; pasy dolne (o wymiarze oczka \/2a x \/2a) są ortogonalnie usytuowane względem konturu przekrycia.
Strukturabe przekrycia „Mostostal" podzielono na przestrzenne i liniowe pre­fabrykaty wysyłkowo-montażowe. Kratownicę przestrzenną tworzy się z krato­wych ostrosłupów (piramid), których wierzchołki są umieszczone w warstwie dol­nej, ta zaś jest wykonana z liniowych elementów (prętów pasów dolnych) wzajem­nie krzyżujących się (rys. 1.51c i d). Prefabrykaty ostrosłupowe 7 w warstwie gór­nej są łączone przylgowo (rys. 1.51c — boczny system montażowy) lub w narożach doczołowo (rys. 1.5 ld — czołowy system montażowy). Węzły wierzchołko­we piramid w warstwie dolnej struktury są połączone prętami pasów dolnych 2. Na rysunku 1.51c i d pokazano fragmenty schematów zestawczych przekryć struk­turalnych. Na rysunku 1.52 pokazano schemat segmentu strukturalnego „Mosto­stal" hali o rozpiętości 24 x 24 m i siatce ortogonalnej. Rozwiązania konstrukcyjne piramid i pasów dolnych tej struktury pokazano na rys. 1.53, na rys. 1.54 zaś kon­strukcję słupa tej hali. Segmenty przekrycia dachowego (rys. 1.54) opierają się w narożach na słupach, utwierdzonych dwukierunkowo w fundamentach. W celu uzyskania bardziej równomiernego wytężenia pasów kratownicy przestrzennej na jej brzegach ukształtowano między słupami belki obwodowe, wykonane jako płaskie kratownice. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz