Przekrycia strukturalne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 595
Wyświetleń: 3829
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przekrycia strukturalne-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Przekrycia strukturalne
Wstęp
Przekrycie strukturalne to stalowa konstrukcja nośna dachu, wykonana jako przestrzenny ustrój prętowy, wykorzystujący przestrzenną współpracę poszczególnych elementów. Duża sztywność, ekonomiczność wykorzystania materiału oraz walory architektoniczne są doceniane na całym świecie. Przekrycie strukturalne to dyskretny układ prętów, których osie tworzą złożoną przestrzenną siatkę geometryczną. Najczęściej spotyka się przekrycia o stałej grubości. Wówczas powierzchnia utworzona przez pręty siatki górnej jest równoległa do powierzchni siatki dolnej, a skratowanie pomiędzy nimi ma stałą wysokość.
Typy przekryć
Ze względu na kształt: płaskie, jednokrzywiznowe (walcowe), dwukrzywiznowe (kopuły geodezyjne).
Ze względu na budowę: jednowarstwowe, dwuwarstwowe, trójwarstwowe.
Ze względu na sposób prefabrykacji: systemy z oddzielnych prętów i węzłów, ruszty kratowe z elementów płaskich, układy mieszane w których występują różne typy prefabrykatów.
Konstrukcje strukturalne wykonywane są jako stalowe, czasami aluminiowe, możliwe jest wykonanie konstrukcji zespolonej z betonem lub tworzywami sztucznymi.
Przekrycia dwu i trójkierunkowe
Można wyróżnić dwie grupy elementów pręty warstw i pręty międzywarstwowe:
Przykłady
Ustalenie proporcji przekrycia
Korzystna rozpiętość: Poniżej 18m zalety przekryć strukturalnych nie mogą być w pełni ujawnione, górne ograniczenie może być przekroczone w przypadku przekryć trójwarstwowych.
Smukłość przekrycia tzn. stosunek rozpiętości do wysokości konstrukcyjnej: Racjonalne ukształotwaneprzekrycia wskaźnik zużycia materiału można oszacować:
Systemy konstrukcyjne
a)Typowe niezależne węzły i pręty o różnych długościach z końcówkami dostosowanymi do tych typowych węzłów, b)Typowe fragmenty konstrukcji (płaskie, przestrzenne liniowe), w których węzły są częścią powtarzalnego fragmentu konstrukcji (prefabrykatu) - np. piramidki prętowe z węzłami i pręty dolne Systemy prefabrykacji
a) Typowe węzły i pręty o różnych długościach z odpowiednimi końcówkami, b) Typowe fragmenty konstrukcji: płaskie (kratownice) lub przestrzenne (np. piramidki), a typowe węzły są częścią powtarzalnego fragmentu konstrukcji
Przykłady prętowych systemów montażowych
Węzeł w systemie MERO
System polegający na stosowaniu kuli w węźle. Są to węzły o stosunkowo małych wymiarach, bez widocznych śrub i spoin. Nadają się do dachów z pokryciami szklanymi, gdyż są estetyczne.


(…)

… podporowych z uwagi na dużą sztywność struktury, traktowanej jako konstrukcja płytowa.
Ruszty kratownicowe
Wyznaczanie sił wewnętrznych w prętach struktury
Model zastępczy w postaci płyty otrotropowej, wyznaczając siły wewnętrzne w zastępczej płycie, trzeba pamiętać, że współczynnik Poissona zależy od geometrii struktury, stąd trzeba uwzględnić rzeczywistą wartość tego współczynnika.
Numerycznie stosując…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz