To tylko jedna z 8 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Kanada
Jest obszarem należącym do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Na tym terenie ścierają się wpływy systemu prawa powszechnego- anglosaskiego z tradycjami prawnymi/politycznymi francuskimi. Wiąże się to z dosyć wcześnie zaofiarowaną Qubeckowi samodzielnością i pewnymi przywilejami zgoda na pozostawienie pewnych odrębności, zarówno kulturowych, jak i prawnych, włącznie z możliwością używania języka francuskiego w tej prowincji. Niektóre dziedziny prawa są regulowane w sposób jednolity w całym państwie (np. prawo karne), inne różne dla regionów. Stopniowa emancypacja ludów tubylczych: na początku nie miały żadnych praw politycznych, później się domagali poszanowania ich dorobków kulturowych i statusu jako obywateli kanadyjskich. Szczególny federalizm charakterystyczne jest to, że podstawowe akty konstytucyjne zawierają domniemanie kompetencji na rzecz prawa federalnego, a nie części składowych (tam, gdzie dana kompetencja nie została konstytucyjnie zagwarantowana prowincjom kanadyjskim, tam właściwe są władze federalne)
W okolicach roku 1000 pierwszymi odkrywcami Kanady byli najprawdopodobniej Wikingowie. W wieku XV Anglicy przez jakiś czas przebywali na tym terenie, jednak nie podjęli się kolonizacji. Kolonizacja na szerszą skalę rozpoczęła się w latach 30. XVI w. przez Francuzów. Rozwijała się na ograniczonym terenie ze względu na fakt, że 2/3 terytorium Kanady jest pokryte wieczną zmarzliną. Osadnictwo- głównie na południowej części przy granicy z USA i na styku wybrzeży oceanicznych
Duże terytorium- mało ludności (31 mln); w ostatnim okresie rośnie liczba ludności propagowanie migracji do Kanady
XVIII w.- Brytyjczycy zdominowali Kanadę na wiele wieków; obecnie jest tam dużo Azjatów; najwięcej w Kanadzie jest Anglików, Francuzów, Szkotów, Irlandczyków
Kanada posiada dwa języki oficjalne- angielski i francuski (wpisane do Kanadyjskiej Karty Praw i Swobód).
Kanada posiada 10 prowincji (mają pewien zakres kompetencji przewidziany w konstytucji) i 3 terytoria (podlegają władzom centralnym). Stosunkowo nie dawno status terytorium otrzymał nowy obszar- Nonavud, zamieszkały przez Inuitów (Eskimosów). Prowincje o największej sile politycznej, zaludnieniu to Ontario (położona w rejonie Wielkich Jezior) i Qubeck (położona bliżej oceanu Atlantyckiego)
W latach 30. XVI w. rozpoczyna się kolonizacja regionu przez wysłannika francuskiego monarchy, który zagarnięte tereny przyłączał do monarchii francuskiej i obejmował władztwem monarchy. Powstała w ten sposób prowincja (kolonia francuska) nazwana Nową Francją (część obecnego Qubecku). Z początku Francuzi współpracowali z ludnością tubylczą Indiańską, ale tylko z niektórymi odłamami tych tubylców.
Ustrój kolonii:
(…)
… prowincji
Kwestia przywilejów mniejszości językowych, zwłaszcza przywilejów o charakterze edukacyjnym
5-letnia kadencja Izby Gmin
Obowiązek odbywania minimum jednej sesji Izby na rok
Inny sposób uzupełniania konstytucji: Przyjmując nowe prowincje przyjmowali ustawy konstytuujące, które jednocześnie regulowały zasady ustrojowe ogólno- kanadyjskie- miało to znaczenie do 1949 roku.
Relacje pomiędzy władzę…
…; mniejszy entuzjazm okazywała Partia Postępowo- Konserwatywna- w zależności od tego, która partia była władzy, różnie przebiegał proces szukania kompromisu w kwestii zmiany konstytucji
1980 r.- parlament Kanady przyjął rezolucję, która obejmowała tryb dokonania zmian do konstytucji: miała być przyjęty przez obie izby (Izbę Gmin i Senatu) i poddana pod referendum ogólnonarodowe (minimum 51% poparcia…
… Ludy tubylcze- uznały, że powinny mieć zagwarantowane podleganie prawu brytyjskiemu- reżim kanadyjski uznawały za obcy im, nie tolerowały go
Wszystkie sprzeciwy oddalono
XII 1981 r.- przyjęto Akt Konstytucyjny Kanadyjski Z jednej strony potwierdził zręby obowiązujących regulacji brytyjskich, poza tym wprowadził nowe elementy, których brakowało w Akcie z 1867 r.
Uchwaliła Izba Gmin, Senat zatwierdził…
… angielskojęzycznej; kontynuacja podziału na prowincje (rozwój separatyzmu francuskiego). W połowie XIX w. ten system parlamentarno- gabinetowy pojawia się jako stan faktyczny. Wojna secesyjna w USA Kanadyjczycy- mniejsze prowincje (powstają na wybrzeżu atlantyckim, które do tej pory działają odrębnie od tej wschodniej i zachodniej prowincji, nie są objęte wspólnymi rządami, natomiast są zależne od metropolii…
…).
Źródła prawa Kanady:
Common law (korpus prawa prywatnego)
Konwenanse konstytucyjne brytyjskie, ale nie wszystkie (np. regulujące pozycję monarchy, reguły funkcjonowania parlamentu brytyjskiego- one nie mają zastosowania w Kanadzie; teoretycznie monarcha jest wspólny, natomiast funkcje przedstawiciela monarchy realizowane są przez gubernatora generalnego, mianowanego przez monarchę, ale prawo wyboru…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)