System emerytalny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System emerytalny - strona 1

Fragment notatki:

SYSTEM EMERYTALNY System emerytalny funkcjonujący w Polsce do 1 stycznia 1999 roku był tzw. systemem zdefiniowanego świadczenia . Cechą systemu jest brak powiązania pomiędzy wysokością płaconej składki na ubezpieczenie społeczne a wysokością przyszłego świadczenia emerytalnego. Składa się on z 3 filarów. Pierwszy filar stanowi zmodyfikowany poprzedni system oparty na umowie pokoleniowej. Drugi filar tworzą otwarte fundusze emerytalne. Trzeci filar opiera się na istniejących już ubezpieczeniach na życie, a także pracowniczych programach emerytalnych uregulowanych w oddzielnej ustawie.
Ponieważ pierwszy filar, tak jak stary system, oparty został na zasadach umowy pokoleniowej „fizycznie” pieniądze nadal są wypłacane obecnym emerytom. Państwo gwarantuje emerytom otrzymywanie minimalnej emerytury z pierwszego i drugiego filaru łącznie, stanowiącej 28% średniej krajowej płacy brutto.
Podstawową różnicą w porównaniu z poprzednim system jest to, że część składki wpływającej do ZUS-u jest przekazywane do prywatnie zarządzanych instytucji kapitałowych nazywanych Otwartymi Funduszami Emerytalnym (OFE). PROBLEMY: niejasnym elementem systemu emerytalnego jest przyszłość zadłużonego ZUS-u. Istnieją obawy ze za parenaście lat ZUS nie będzie w stanie wypłacać emerytur i pojawią się tylko niskie zasiłki po 200, 300 złotych.
Nie jest także jasne kto będzie wypłacać emerytury z drugiego filaru. Minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata zasugerowała , iż według resortu to ZUS powinien zająć się wypłatą świadczeń z kapitałów zarządzanych przez OFE. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz