Emerytura - wyk

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 924
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Emerytura - wyk - strona 1

Fragment notatki:

Emerytura - jest dożywotnim świadczeniem pieniężnym przysługującym z tytułu długoletniej pracy i osiągnięciu określonego wieku jako odrębnego ryzyka ubezpieczeniowego. Generalnie system ubez. emeryt.-rentowy funkcjonuje jako system 3-filarowy . Z filarowością tego sytemu związany jest sposób gromadzenia i podziału składki.
a) I część składki wynosi 12,22% podstawy jej wymiaru wpływa do FUS i jest tam zapisana na indywidualnym koncie ubezpieczeniowym. Suma tych składek stanowi bazę do obliczania stanowiska wysokości świadczenia wypłacanego przez ZUS. Tę część emerytury nazwa się emeryturą I filaru.
b) II część składki wynosząca 7,3%, wpłacana jest do OFE. Składka ta zamieniana jest na jednostki rachunkowe których wysokość zależy od trafności inwestycji dokonywanych przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne. Po osiągnięci wieku emerytalnego kapitał zgromadzony na koncie OFE jest przekazywany do zakładu emerytalnego, którym obecnie jest ZUS. Kapitał ten będzie stanowił podstawę do ustalenia drugiej części emerytury z tzw. II filaru. c) III filar polega na dobrowolnym ubezpieczeniu się przedsiębiorców w ramach pracowniczych programów emerytalnych i indywidualnych kont emerytalnych (IKE). III filar działa na zasadzie samozabezpieczenia.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz