To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
SYSTEM BRETTON WOODS: POWSTANIE, DZIAŁANIA, KONIEC
Okres po upadku systemu walutowego
Po I Wojnie Światowej kraj pragnęły powrócić do jak najszybciej do przedwojennej stabilizacji. Dyskusję na temat do powrotu do przedwojennego systemu, w którym każda waluta musiała być oparta o odpowiednio wysokie rezerwy złota i walut obcych rozpoczęto w 1926 roku. Jednakże szereg pomyłek jak ustalenie słabnącej Wielkiej Brytanii na głównego organizatora systemu oraz nie właściwe ocenienie deprecjacji niektórych walut narodowych spowodował szybki upadek tego sytemu. Co stanowiło jeden z powodów załamania gospodarki światowej w 1929 roku. Reakcją na to były próby zwiększenia eksportu przez kraje dotknięte załamaniem poprzez deprecjację swoich walut. Strategia ta była dobra na krótką metę, póki kraj mógł przeceniać wartość waluty szybciej niż inne, prowadziło to jednak do bankructw i bezrobocia, które dalej napędzały spiralę załamania gospodarki. Szereg konferencji światowych mających miejsce w latach 30 poprzedniego wieku nie poprawił sytuacji. Po II Wojnie Światowej konieczność wprowadzenia jednego systemu monetarnego nabrała nowego znaczenia. Na tej właśnie fali odbyła się w 1944 roku konferencja w Bretton Woods której głównym celem było wprowadzenie systemu monetarnego przy jednoczesnym uniknięciu poprzednich błędów. Czterdzieści cztery kraje wzięły udział w tej konferencji.
Okoliczności powstania systemu
Lipiec 1944: Konferencja w Bretton Woods, podpisanie porozumienia
Skutki: został utworzony Międzynarodowy Bank Odbudowy i rozwoju oraz Międzynarodowy fundusz Walutowy
Pierwszy w pełni negocjowany system monetarny kierowany przez rząd państw
Dwie koncepcje:
J.M.Keynes: koncepcja Międzynarowodej Unii Clearingowej emitującej ponadnarodowy pieniądz fiducjarny- bankora, parytet w złocie, ale niewymienialność
H.D.White- koncepcja w większości zaakceptowana
Każdy z nich przygotował swoja własną propozycję, które okazały sie zbieżne w wielu punktach. Obaj sie zgadzali, że należy powołać Bank Odbudowy (Bank for Reconstruction) oraz Międzynarodowy Fundusz Stabilizacyjny (International Stabilisation Fund ), przy czym Keynes proponował danie Funduszowi prawa emisji pieniędzy oraz działania na dużo większą skalę niż uważał to za konieczne White.
Rozbieżności pomiędzy oboma pomysłami występowały też w sferze umiejscowienia problemu związanego z balansem finansowym. Keynes postulował żeby obie strony tzn. kraje z nadwyżka płatności powinny importować dobra z krajów o niedoborem płatności. White zaś twierdził, że brak równowagi pomiędzy obiema stronami dotyczy tylko krajów z deficytem. Podczas konferencji propozycje, Keynesa nie były nawet brane pod uwagę. Zaś prawie w całości przyjęto pomysł White, obecni ekonomiści twierdzą, że był to jeden z błędów konferencji w Bretton Woods i przyczyna upadku całego sytemu gdyż Keynes miał rację.
(…)
… do dalszego gromadzenia $ w ich rezerwach walutowych oraz do dostosowania poziomu swych kursów walutowych do kursu $.
Istniały bezpośrednie jak i pośrednie przyczyny, które w marcu 1973 roku doprowadziły do upadku systemu dewizowo - złotego (systemu z Bretton Woods).
Bezpośrednimi przyczynami była zależność wzrostu podaży waluty międzynarodowej od rozmiarów deficytu bilansu płatniczego Stanów Zjednoczonych oraz fakt, że system ten nie zabezpieczał krajów członkowskich przed kryzysem zaufania do dolara USA czy innej waluty międzynarodowej. Ponadto, trzeba jeszcze wspomnieć, że system ten nie dawał możliwości dostosowania podaży rezerw walutowych do potrzeb wymiany międzynarodowej.
Przyczyną pośrednią było to, że zasady wyrównywania bilansu płatniczego przewidywały duże ograniczenia w stosowaniu restrykcji…
…. Pozwalało to Stanom Zjednoczonym w sytuacji niedostatecznej podaży złota zwiększyć podaż dolarów na rynkach zagranicznych.
Główną zaś przyczyną upadku systemu dewizowo - złotego było zawieszenie 15 sierpnia 1971 roku wymienialności dolara USA na złoto (kryzys naftowy Nixon zniósł stały kurs dolara wobec złota)
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)