To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Nazwa Palestyna pochodzi od ludu Filistynów , którzy osiedlili się na jej wybrzeżu w XII wieku p.n.e . Nazwa ta nie była znana przed aneksją obszaru Judei przez Rzym . Dopiero po stłumieniu powstania żydowskiego Bar-Kochby w roku 133 po Chrystusie, cesarz Hadrian zmienił nazwę kraju z Judea na Syria Palestina (Syria palestyńska, czyli filistyńska). W II tys. p.n.e na tym obszarze mieściło się Królestwo Żydowskie, które z czasem rozpadło się na Izrael i Judee. Następnie była to ziemia należąca do filistynów i hebrajczyków. Syria od gr. nazwy państwa Asyrii, która jednak leżała na terenie dzisiejszego Iraku. Nazwa Asyria pochodzi od stolicy Aszur , miejsca kultu boga Aszura . Wcześniej obszar ten zwał się Aram / Aramaea , stąd pochodzi język aramejski, lingua franca starożytnego Bliskiego Wschodu. Historyczny region Syria Większa , arab. بلاد الشام (Bilad asz-Szam) obejmował dzisiejszą Syrię, Jordanię, Liban, Izrael i Palestynę. W III tysiącleciu p.n.e. Fenicję zamieszkiwali już Fenicjanie. Według Herodota przybyli oni znad Morza Czerwonego przez Syrię. W każdym razie wiemy, że już ok. roku 2750 p.n.e. Fenicjanie założyli w Tyrze świątynię Melkarta . Musieli więc przybyć do Fenicji na początku trzeciego tysiąclecia z południa, jako fala ludów semickich , i tak właśnie, w oparciu o język, klasyfikuje się Fenicjan. Lud ten prowadził na Morzu Śródziemnym handel i zakładał kolonie. Dopiero ok. 1200 p.n.e. zajęli jego miejsce znów Semici. Autran powołuje się przede wszystkim na nazwy miejscowości takich jak Jordan , Hermon , Tyr , Byblos , które nie są semickie. Jednak listy z el-Amarna dowodzą, że ok. 1400 r. p.n.e. Fenicję zamieszkiwał lud prawie czysto semicki. Powierzchnia Fenicji była górzysta. Zalesione w starożytności góry Libanu piętrzą się wzdłuż całego kraju, tu i ówdzie przecięte żyznymi dolinami. Niekiedy góry zbliżają się tak do morza, że z trudem można przeprowadzić przez nie drogę. Wszystkie więc większe osiedla ( Tyr , Sydon , Arwad i in.) znajdowały się nad morzem, kraj zaś położony dalej od morza był mało zaludniony. Dlatego też Fenicja prawdopodobnie nie miała nigdy wielu mieszkańców Słynęli oni zwłaszcza z eksportu towarów luksusowych takich jak przedmioty wytapiane z metali, szkła (sztukę wytapiania przejęli z Egiptu). Fenicjanie handlowali też kością słoniową, barwionymi tkaninami (sławna purpura tyryjsk a). Stworzyli na stokach górskich tarasowy system uprawy sadów owocowych i winnic Filistyni ( hebr. פלשתים Pelisztim - "obcy, wędrowcy", eg. Peleset ) - lud zamieszkujący w starożytności wybrzeża na zachód od Judei , wywodzący się prawdopodobnie z Krety . Zaliczali się oni do tzw. Ludów Morza , które na przełom ie XIII i
(…)
…. zdobył je Aleksander Macedoński, po czym pozostawało pod władzą Seleucydów. Po przebudowie w 280 r.p.n.e. Seleukos I Nikator nadał mu nazwę Beroea. Za czasów Seleucydów powstały pierwsze budowle, które złożyły się potem na najsłynniejszy zabytek Aleppo - cytadelę Kalat Halab, położoną na skalnym wzgórzu w centrum miasta, rozbudowywaną przez kolejnych władców.
Jerycho (arabskie أريحا; ʼArīḥā; hebrajskie יְרִיחוֹ; Yəriḥo; Yərîḫô) - miasto na Zachodnim Brzegu niedaleko rzeki JordanW pobliżu obecnego Jerycha już 11 000 lat temu istniały trzy odrębne siedliska ludzkie. Było to spowodowane najprawdopodobniej dogodną lokalizacją - w pobliżu źródła wody i prowadzącego ze wschodu na zachód szlaku na północ od Morza Martwego. Wiele miast Kanaanu uległo zniszczeniu w XVI wieku p.n.e.. Archeologiczne dowody…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)