Krainy w Mezopotamii historycznej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1463
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Krainy w Mezopotamii historycznej - strona 1

Fragment notatki:

Sumer ( Shumer , Sumeria , Shinar ) - starożytna kraina leżąca w południowej części Mezopotami i (dzisiaj południowy Irak ). Zamieszkiwali ją Sumerowie , lud nieznanego pochodzenia, który stworzył wysoko rozwiniętą cywilizację, uznawaną za kolebkę kultur Bliskiego Wschodu i Europy . Sumerowie wybudowali na terenie Mezopotamii szereg miast, z których warto wymienić następujące: Eridu , Ur , Lagasz , Umma , Uruk , Kisz , Sippar .
Asyria - starożytne państwo semickie w północnej Mezopotamii , które doszło do znacznej potęgi w II tysiącleciu p.n.e. i w pierwszej połowie I tysiąclecia p.n.e. , podbijając znaczne obszary Bliskiego Wschodu. Akad to semickie państwo założone przez Sargona Wielkiego , istniejące w latach panowania dynastii akadyjskiej : 2334 - 2154 p.n.e. , na terenie środkowej Mezopotamii , którego stolicą było miasto Akad (Agade). W czasach największego rozkwitu zasięg imperium akadyjskiego wykraczał poza tereny Mezopotamii, obejmując cały jej obszar oraz tereny przyległe.
Babilonia to starożytne państwo w Mezopotamii , na terenie obecnego Iraku .
Królestwo Babilonii powstało ok. 1894 p.n.e. , kiedy szejk jednego z plemion amoryckich, Sumu-abum , przejął kontrolę nad miastem Babilon .
M itanni to starożytne państwo założone przez Hurytów w północnej Mezopotamii i północnej Syrii w II tysiącleciu p.n.e. ze stolicą w Waszuganni (dotąd nie zidentyfikowana).
Mitanni, jak wiele innych państw Mezo potamii i Bliskiego Wschodu , powstało w wyniku wędrówki ludów w XIX - XVI w. p.n.e. Około 1800-1700 roku p.n.e. plemiona huryckie zamieszkujące Wyżynę Armeńską zaczęły ekspansję na południe. Przez wieki zajmowały coraz większe połacie Azji Mniejszej oraz północnej Mezopotamii i Syrii . W wyniku skomplikowanych sporów o władzę między potomkami Tuszratty i Artatamy II Mitanni uległo podzieleniu pomiędzy Asyryjczyków i Hetytów ok. 1350 r. p.n.e.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz