Syria - obecny konflikt

Nasza ocena:

3
Pobrań: 336
Wyświetleń: 1603
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Syria - obecny konflikt - strona 1  Syria - obecny konflikt - strona 2  Syria - obecny konflikt - strona 3

Fragment notatki:

Pod wpływem jaśminowej rewolucji w Tunezji, 1 stycznia 2011 w Syrii zablokowano dostęp do stron internetowych takich jak Facebook, Wikipedia oraz YouTube. 31 stycznia 2011 prezydent Assad wobec protestów w krajach arabskich obiecał przeprowadzenie reform państwa. Protesty w Syrii rozpoczęły się 26 stycznia 2011, kiedy to Hasan Ali Akleh w mieście Al-Hasaka oblewając się benzyną dokonał samospalenia. Inspiratorem było samospalenie Tunezyjczyka w grudniu 2010 roku. Samospalenie Tunezyjczyka było początkiem powstań ludowych w krajach arabskich. Z kolei samobójstwo Hasana Ali Akleha nastąpiło dzień po rozpoczęciu rewolucji w Egipcie.
Samospalenia oraz sytuacja w krajach arabskich wywołała protesty w kilku miastach Syrii. Jako pierwsi na ulice wyszli mieszkańcy miasta Ar-Rakka oraz stołecznego Damaszku. Demonstranci wzywali władze do przeprowadzenia reform politycznych i przywrócenia praw obywatelskich, a także ustąpienia prezydenta Baszara al-Assada. Początkowo przeprowadzanie masowych protestów było uniemożliwiane przez działalność służb bezpieczeństwa, które skutecznie panowały nad sytuacją na ulicach miast.
Masową demonstrację zwołano na 15 marca 2011, kiedy to w kilku miastach Syrii zgromadziło się kilka tysięcy demonstrantów w ramach tzw. "Dnia Gniewu". Datę tą uznaje się za początek powstańczego oporu, który przerodził się następnie w wojnę domową. Od tego momentu co piątek zwoływano masowe protesty przeciwko syryjskim władzom. Służby porządkowe w celu tłumienia manifestacji strzelały do demonstrantów z broni palnej.
29 marca 2011 syryjski rząd z premierem Muhammadem Nadżim al-Utrim pod wpływem demonstracji, które ogarnęły cały kraj, podał się do dymisji. Nowym premierem został Adel Safar , a 14 kwietnia 2011 prezydent powołał nowy rząd.
By zaprowadzić sytuacje w państwie do porządku, 21 kwietnia 2011 prezydent Baszar al-Assad podpisał dekret o zniesieniu stanu wyjątkowego, obowiązującego od 8 marca 1963 roku.
25 kwietnia 2011 do pacyfikacji powstania przyłączyła się regularna armia syryjska. Rozpoczęło się wówczas oblężenie Dary, głównego miasta ruchu oporu na południu kraju.  Do miasta wjechały czołgi, a na dachach budynków obsadzono snajperów.  5 maja 2011 zakończono oblężenie Dary, powstanie zostało stłumione. Natomiast już 6 maja przystąpiono do oblężenia miasta Banijas i Hims. Mimo represji i sukcesów wojsk w Hims, Banijas i Darze protesty przybrały tam na sile. 29 maja 2011 armia przystąpiło do oblężenia miasta Ar-Rastan. 31 maja 2011 prezydent Assad ogłosił amnestię generalną obejmującą więźniów politycznych; uwolnione zostały wówczas setki osób, jednak dziennie aresztowano równie dużo ludzi biorących udział w manifestacjach. Wraz z nastaniem czerwca 2011 syryjskie wojsko przeprowadziło nowe operacje wymierzone w przeciwników prezydenta Assada. Trwała krwawa pacyfikacja w Ar-Rastanie.

(…)

… stycznia 2011.
3 lutego 2012 armia rozpoczęła pacyfikację dzielnicy Baba Amro w Hims, zginęło wtedy ponad 230 osób. Mimo krwawej masakry w Hims, kiedy to 4 lutego 2012 zabito 360 osób (był to najbardziej krwawy dzień w czasie wojny domowej), Rosja oraz Chiny po raz drugi zablokowały projekt rezolucji na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Projekt rezolucji zakładał wezwanie syryjskiego prezydenta…
… i dezercji z wojska narodowego, co w dalszych fazach konfliktu było zjawiskiem powszechnym. 27 września 2011 dezerterzy wchodzący w skład Wolnej Armii Syrii podjęli pierwszą szeroko zakrojoną akcję zbrojną. Dokonali szturmu na Ar-Rastan, który opanowali w przeciągu czterech dni. Jednak wojsko narodowe przystąpiło do natychmiastowego odwetu, zakończonego odbiciem miasta na początku października 2011. 26…
… się największa konfrontacja tej wojny, bitwa o Aleppo. W przeciągu czterech dni bojownicy zajęli większość kluczowych stołecznych dzielnic. 4 sierpnia 2012 zakończyła się I faza bitwy o Damaszek, kiedy stolicę opuściły ostatnie zorganizowane brygady Wolnej Armii Syrii. Równocześnie z walkami w stolicy trwała bitwa o kontrolę nad największym miastem - Aleppo. Główny bastion powstańców w Aleppo padł po czterech…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz