To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Sprawa rezolucji ONZ i plan pokojowy Annana
4 lutego 2012, który był najbardziej krwawym dniem w trakcie wojny domowej, Rosja i Chiny po raz drugi zablokowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ. Projekt rezolucji zakładał wezwanie syryjskiego prezydenta do ustąpienia oraz potępienie reżimu i nałożenie sankcji niemilitarnych. Po wecie stałych członków RB ONZ, w stronę Moskwy oraz Pekinu zaadresowano falę krytyki. W ocenie opinii międzynarodowej, kraje te niweczyły wysiłki na rzecz rozwiązania syryjskiego konfliktu. Kolejnym krokiem areny międzynarodowej ku zaprowadzeniu pokoju w Syrii po pierwszym roku syryjskiego konfliktu, była misja pokojowa ONZ pod przywództwem Kofiego Annana. W pierwszej fazie przygotowywania planu pokojowego, Annan podjął mediację z rządem i opozycją syryjską oraz kluczowymi państwami odgrywającymi istotną rolę na rzecz zakończenia kryzysu. 10 marca 2012 wysłannik ONZ spotkał się z Baszarem al-Assadem. Jednak Assad był sceptyczny wobec misji ONZ, twierdząc, iż kraj szargały grupy terrorystyczne. Także opozycja odrzuciła apel Annana o dialog z rządem.
19 marca 2012 do Damaszku przybyła grupa pięciu wysłanników ONZ, którzy mieli przekonać syryjski reżim do zaakceptowania Planu Annana, który 21 marca 2012 jednogłośnie - łącznie z Rosją i Chinami - został zaakceptowany przez RB ONZ. Sześciopunktowy plan pokojowy Annana zakładał ustanowienie rozejmu między stronami konfliktu nadzorowanego przez ONZ, humanitarną pomoc dla ludności, ewakuację rannych, wycofanie ciężkiej broni z dzielnic mieszkalnych, podjęcie rozmów na temat politycznego rozwiązania konfliktu, zapewnienie swobody przemieszczania się dziennikarzy, poszanowanie wolności do zrzeszania się oraz prawo do pokojowych manifestacji. W dniach 24-25 marca 2012 Kofi Annan udał się do Moskwy, by rozmawiać z rosyjskim premierem Dmitijem Miedwiediewem na temat kryzysu syryjskiego. Wobec wstępnego powodzenia misji Annan udał się na rozmowy do Chin, które także poparły plan pokojowy. 27 marca 2012 władze Syrii oficjalnie zaakceptowały plan Annana, a na 10 kwietnia 2012 przyjęto zapoczątkowanie zawieszenie wszelkich działań zbrojnych. Kofi Annan wybrał się takżę z wizytą do Iranu, głównego sojusznika syryjskiego rządu spoza stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Teheran poparł sześciopunktowego plan pokojowy i zgodził się co do konieczności zaradzeniu konfliktu, jednak zaznaczył, że nie zgodzi się na usunięcie Assada z stanowiska prezydenta. Iran nie zgodził się na zewnętrzne ingerencje w sprawy Syrii. Skala przemocy w Syrii spadła12 kwietnia 2012, kiedy armia syryjska ogłosiła wdrożenie rozejmu. 14 kwietnia 2012 Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednogłośnie rezolucję nr 2042 zezwalającą na wysłanie do Syrii 30 nieuzbrojonych obserwatorów, mających za zadanie monitorować wprowadzony rozejm. Nad rezolucją po raz pierwszy pozytywnie głosowała Rosja oraz Chiny. Natomiast 21 kwietnia 2011 RB ONZ przyjęła jednogłośnie rezolucje nr 2043, przewidującą wysłanie do Syrii 300 nieuzbrojonych obserwatorów na 90 dni z możliwością przedłużenia misji.
(…)
… "prawie niemożliwą" do wykonania. Tymczasem we wrześniu 2012 zarówno najwyższy syryjski generał, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii oraz sekretarz generalny jak i sekretarz generalny NATO wyrazili swój sprzeciw wobec interwencji wojskowej w Syrii. Najczęściej padały argumentacje, że operacja militarna mogłaby przynieść nieoczekiwane skutki, gdyż kraj ten był złożony etnicznie i religijne. Sojusz…
… z okazji muzułmańskiego święta Id al-Adha przypadającego na dni 26-29 października 2012. W związku z tym negocjator odbył wizyty w wielu krajach propagując swój plan wprowadzenia rozejmu. Brahimi odwiedził Iran, Irak, Liban, Jordanię, Egipt. Punktem kulminacyjnym misji było spotkanie z prezydentem Baszarem al-Assadem, które odbyło się 21 października 2012. Owocem wizyty w Damaszku była deklaracja…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)