Syndrom umysłowości wg H.J. Eysenka

Nasza ocena:

5
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Syndrom umysłowości wg H.J. Eysenka - strona 1 Syndrom umysłowości wg H.J. Eysenka - strona 2

Fragment notatki:

Syndrom umysłowości wg H. J. Eysenka:
Badania zachowań politycznych należy wiązać z wykształceniem pewnych postaw społeczno-politycznych wobec określonego zjawiska. Postawy te mają charakter wyuczony, są mentalnym nawykiem reagowania na określone bodźce społeczno-polityczne.
Pewne kwestie można opisać w 2 niezależnych wymiarach:
1. Odnosi się do opinii społeczno-politycznej: radykalizm - poparcie komunizmu, pacyfizmu, ułatwień rozwodowych, wolności seksualne, równouprawnienie płci; konserwatyzm - oznacza postawę aprobaty wobec patriotyzmu, wymierzanie surowych kar za przestępstwa, religijność i wiara w nieuchronność wojen.
2. Projekcja cech osobowościowych w obszarze społeczno-politycznych postaw, umysłowość miękka i twarda - związany z temperamentem. Osobowość miękka - racjonalizm skupiający się na abstrakcyjnych regułach, intelektualista, idealista, optymista, religijny, kieruje się wolną wolą, monistyczny. Typ twardy - empirystyczny (skupia się na faktach), sensualista, materialista, pesymista, niereligijny, fatalistyczny, pluralistyczny, sceptyczny.
Osobowość miękka preferuje poglądy polityczne związane z ideami myślowymi, ale czerpie satysfakcję z impulsów agresywnych i sensualnych. Przeciw wojnie i prześladowaniom, wolność seksualna.
Osobowość twarda - nieskrępowane opowiadanie się za realizacją impulsów agresywnych i sensualnych, też w polityce. Za wojną, przekonany o własnej wyższości w stosunku do mniejszości narodowych, popiera rozwody, antykoncepcję.
Kombinacja tych wymiarów tworzy 4 typy ludzi:
1. Radykaliści o osobowości miękkiej - akcent na wartości estetyczne i społeczne. Wartości estetyczne to przywiązanie do harmonii, symetrii, gracji. W religii piękno ceremonii, nie duchowość. Wartość społeczna w postaci działań filantropijnych, altruistycznych, przyjazne nastawienie do świata. Uprzejmy na co dzień, nastawiony na potrzeby innych.
2. Radykaliści o osobowości twardej - akcent na wartości teoretyczne; spekulacje myślowe oparte na wiedzy i gromadzonych faktach; dążą do władzy, wywieranie wpływu na otoczenie, walka i współzawodnictwo.
3. Konserwatyści o osobowości miękkiej - bardzo ważne są nastawienia religijne, nastawienie na mistycyzm, zewnętrzne przeżycia.
4. Konserwatyści o umysłowości twardej - wartości ekonomiczne i polityczne, nastawieni na gromadzenie dóbr, pragną władzy; marketing, ekonomia, chcą wpływać na otoczenie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz