Sylur- fauna i flora

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1575
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sylur- fauna i flora - strona 1 Sylur- fauna i flora - strona 2 Sylur- fauna i flora - strona 3

Fragment notatki:

SYLUR 425 (438)- 400 (408) mln lat temu Klimat-Na przełomie ordowiku i syluru doszło do zlodowacenia. Po stopnieniu lodów poziom wód wyraźnie się podniósł, później jednak wskutek ruchów płyt tektonicznych znów opadł. Zmiany klimatu, poziomu wód i układu lądów doprowadziły do wymierania licznych gatunków. Główna faza orogenezy kaledońskiej (ruchy górotwórcze, powstawanie gór), podczas tej orogenezy wypiętrzone zostały góry Flora-Wzmożony wulkanizm, brak gleby i silne wiatry sprawiały, że lądy nie były zbyt gościnnym środowiskiem. Rośliny naczyniowe, znane od późnego ordowiku, zaczęły z wolna zasiedlać bardziej przyjazne środowiska. Cieniutkie chwytniki zakotwiczały pierwsze z nich w cienkiej warstwie gleby. Później pojawiły się korzenie i cały "garnitur" urządzeń niezbędnych do przetrwania na lądzie: drewno, łyko, liście. Część roślin zaczęła wytwarzać osłonięte zarodniki zdolne przenosić się na duże odległości. Rośliny naczyniowe zaczęły oddalać się od swego pierwotnego dowiska - przybrzeżnych bagien - i posuwać w głąb lądu. Fauna-Graptolity i konodonty są w dalszym ciągu dobrze rozwijającymi się grupami o dużym znaczeniu biostratygraficznym. Bentos osiadły reprezentują gąbki, stromatoporoidy koralowce (szczególnie denkowce), liliowce i mszywioły, tworzące rafy sylurskie. Po dnie wędrowały trylobity i drapieżne staroraki, na które polowały łodziki - przodkowie współczesnych głowonogów, o prostych muszlach, gigantycznych rozmiarach (do 9 m) i twardych "dziobach", którymi mogły skruszyć pancerze trylobitów. Do planktonu należały, między innymi, tentakulity i małżoraczki także o dużym znaczeniu biostratygraficznym.
Kręgowce, obecne w morzach już od końca kambru, zaczęły przybierać kształt coraz bardziej przypominający ryby. Bezszczękowce były pewnie filtratorami. Pojawiły się pierwsze fałdopłetwe, drapieżne ryby o płetwach wzmocnionych potężnymi kolcami, o szczękach uzbrojonych w zęby i bardzo szerokich. Były też bezzębne fałdopłetwe; te żywiły się morskim planktonem lub detrytusem. Ciało faldopłetwych pokryte było zachodzącymi na siebie dachówkowato łuskami. Pojawiły się pierwsze ryby słodkowodne i pierwsze skorpiony. FAUNA -Graptolity- osiągają maksymalny swój rozwój, mają największe znaczenie jako skamieniałości przewodnie. Ich kolonie ulegają uproszczeniu do pojedynczej gałązki. Najpowszechniejsze są rodzaje o tekach umieszczonych z jednej strony gałązki. Wymierają całkowicie w dewonie. -Konodonty- znaczenie stratygraficzne, występują głównie w skałach węglanowych. -Trylobity- używane jako skamieniałości pomocnicze w datowaniu. -Ramienionogi- są liczne i mają duże znaczenie stratygraficzne, przy czym najważniejsze są ramienionogi zawiasowe. -Gąbki krzemionkowe- występują licznie w skałach tego okresu, ale nie mają znaczenia stratygraficznego.

(…)

… drapieżnikami. Fałdopłetwe najpierw zamieszkiwały morza, później przystosowały się do życia w wodach słodkich.
-Skorpiony- rząd pajęczaków o wielkości od 13 do nawet ponad 180 mm. Skorpiony charakteryzują się obecnością kolca jadowego na ostatnim segmencie odwłoku.
Istnieją dowody potwierdzające fakt, że skorpiony istniały już 400 mln lat temu i razem z innymi pajęczakami były pionierami życia na lądzie.
FLORA…
… stronie liści lub też w kącie tych liści. -Chwytniki-cienkie, nitkowate wyrostki o budowie jedno- lub wielokomórkowej, wytwarzane przez mszaki, wielokomórkowe glony, niektóre grzyby, przedrośla paprotników czy niektóre gąbki.
Służą przytwierdzaniu organizmów do podłoża. U roślin lądowych mogą służyć też pobieraniu z gleby wody i związków pokarmowych. Pełnią funkcje podobne do korzenia organowców…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz