Dewon-fauna i flora

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1673
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dewon-fauna i flora - strona 1 Dewon-fauna i flora - strona 2 Dewon-fauna i flora - strona 3

Fragment notatki:

Dewon 400 (408)- 360 mln lat temu We wczesnym dewonie doszło do ostatecznego zamknięcia się oceanu Japetus, wskutek zderzenia dwóch kontynentów: Laurencji i Bałtyki. W wyniku tego zderzenia powstał jeden duży kontynent - Laurosja, z pasmem górskim kaledonidów, znajdujący się w położeniu równikowym. Południową półkulę zajmował olbrzymi kontynent Gondwana, oddzielony od Laurosji oceanem Reik, a od Chin i Syberii - oceanem Paleotetyda. Wszystkie kontynenty otaczał ocean Panthalassa. Dewon charakteryzował się ciepłym klimatem z ochłodzeniem pod koniec tego okresu. Flora: W morzach rozwijają się glony. Prócz chryzofitów i zielenic, występują w większej liczbie brunatnice, ramienice i krasnorosty. Spotyka się również więcej grzybów. Na florę lądową dewonu wczesnego i środkowego składały się pierwotne rośliny naczyniowe: psylofity (ryniofity, trymerofity i zosterofilofity). Pojawiają się pierwsze mszaki, skrzypy, paprocie zarodnikowe, widłaki jednozarodnikowe. W późnym dewonie pojawiają się widłaki różnozarodnikowe, klinolisty i pierwsze rośliny nasienne (paprocie nasienne). Po raz pierwszy pojawia się również drzewiasty pokrój roślin naczyniowych. Pod koniec dewonu wymierają psylofity. Fauna: Morza: Wczesny dewon to ostatnia epoka życia planktonicznych graptolitów właściwych. Plankton tworzą tentakulity i małżoraczki o dużym znaczeniu biostratygraficznym. Rozwijają się rafy budowane przez koralowce (koralowce czteropromienne i denkowce), stromatoporoidy i gąbki. Rozwijają się znacznie ramienionogi i liliowce. Mniejsze znaczenie mają trylobity, pośród których w późnym dewonie wymierają. Pojawiają się pierwsze amonity. Rozwijają się w dalszym ciągu konodonty, które razem z amonitami dostarczają najważniejszych skamieniałości przewodnich. Wśród stawonogów pojawiają się przodkowie kikutnic i muszloraczki. Pod koniec dewonu wymierają tentakulity i pęcherzowce.
W dewonie następuje silny rozwój ryb. Prócz istniejących już w sylurze bezszczękowców, pierwszych szczękowych ryb fałdopłetwych i pierwszych ryb kostnochrzęstnych pojawiają się inne ryby chrzęstnoszkieletowe, zrosłogłowe - ryby pancerne. Zaczynają występować również pierwsze ryby mięśniopłetwe: trzonopłetwe i dwudyszne, przystosowane do życia w środowiskach słodkowodnych. Pod koniec dewonu wymierają ryby pancerne.
Lądy: We wczesnym dewonie pojawiają się pierwsze lądowe owady (skoczogonki), wije i pajęczaki. Natomiast w późnym dewonie pojawiają się formy przejściowe pomiędzy rybami a płazami, pochodzące od ryb trzonopłetwych.
W dewonie górnym dochodzi do wielkiego wymierania - jednego z pięciu największych kryzysów biotycznych fanerozoiku. FAUNA: -Konodonty- bardzo rozpowszechniona grupa, mająca wielkie znaczenie stratygraficzne, zwłaszcza w facjach wapiennych. -Amonity- podgromada wymar

(…)

… lub za pomocą pęcherza pławnego przekształconego w rodzaj płuca połączonego z przełykiem (stąd nazwa dwudyszne).
Dwudyszne wyewoluowały we wczesnym dewonie, nieliczne przetrwały do czasów współczesnych. Zamieszkują wody słodkie Australii, Afryki i Ameryki Południowej, choć formy kopalne żyły także w morzach (np. w triasie). Charakteryzują się częściową redukcją skrzeli i podczas okresów suchych (suszy) zagrzebują się w mule, otaczają kokonem z zasychającego śluzu i zapadają w odrętwienie (kopalne nory dwudysznych znane od dewonu); oddychają wówczas tylko za pomocą przekształconego pęcherza pławnego, który pełni funkcję prymitywnych płuc połączonych z przełykiem (jest to rozwiązanie anatomiczne pierwotne dla kręgowców szczękowych). Dwudyszne ryby posiadają także oddzielny krwiobieg płucny.
-trzonopłetwe…
… formy ryb kostnochrzęstnych pojawiły się już we wczesnym dewonie, rozkwit przeżyły w permie i triasie. Występowały na całym świecie. Obecnie występują w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. -Ryby chrzęstnoszkieletowe- gromada kręgowców wodnych - tradycyjnie zaliczanych do ryb właściwych - obejmująca chimery, płaszczki i rekiny, łącznie ponad 1000 gatunków. Żywią się pokarmem zwierzęcym. Większość…
…) roślin naczyniowych. Większość gromady stanowią rośliny kopalne, żyją do dziś. Charakteryzują się okółkowym umieszczeniem liści i gałęzi na pędzie. Zarodnie są umieszczone terminalnie na trzoneczkach u form prymitywnych, a u form ewolucyjnie zaawansowanych zarodnie tworzą parasolowaty twór zwany tarczowatym liściem zarodnionośnym.
-Paprocie- klasa paprotników. Obecnie na świecie występuje około 10 000…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz