Swobodny przepływ w UE

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Swobodny przepływ w UE - strona 1

Fragment notatki:

Swobodny przepływ towarów - charakterystyczne cechy: * zakaz wprowadzania cel i środków o skutku podobnym do cel
*zakaz nakładania ograniczeń ilościowych środków o skutku podobnym do ograniczeń ilościowych
*zakaz dyskryminującego traktowania towarów z innych państw członkowskich
Swobodny przepływ osób - dotyczy przede wszystkim pracowników, studentów, emerytów, rencistów. Przysługuje im prawo pobytu, dostęp do wszelkiego rodzaju ułatwień środków socjalnych na tych samych zasadach co obywatel tego państwa.
Pracownik - osoba wykonująca pewne uzasadnione gospodarczo i mające wymierna wartość ekonomiczna czynności na rzecz i pod kierownictwem innej osoby, otrzymująca za to wynagrodzenie.
Swobodny przepływ usług - to swoboda wykonywania rożnego rodzaju zleceń, produkcji lub czynności.
Usługa - jest to prawna czynność wykonywana jednorazowo na rzecz innej osoby o charakterze .trans granicznym. Są cztery możliwości swobodnego przepływu usług:
* usługodawca i usługobiorca pozostają w tym samym kraju
* tylko usługodawca przekracza granice
* tylko usługobiorca przekracza granice
* granice przekracza sama usługa.
Swobodny przepływ kapitału - czyli miedzy innymi środków finansowych. Zakazuje się jakichkolwiek ograniczeń swobody przepływu kapitału pomiędzy państwami członkowskimi. Bezproblemowy transfer środków finansowych nie związanych z przepływem towarów lub usług.
Swobodny przepływ przedsiębiorczości - swobodny przepływ osób obejmuje również osoby pracujące na własny rachunek to znaczy korzystające ze wspólnotowej swobody przedsiębiorczości.
Wyjątek od zasady swobodnego przepływu - jest to sytuacja, gdy na podstawie wymogów imperatywnych państwo upoważnione jest do wprowadzania pewnych ograniczeń do swobody przepływu. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz