Św. AUGUSTYN

Nasza ocena:

5
Pobrań: 504
Wyświetleń: 2212
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Św. AUGUSTYN - strona 1

Fragment notatki:

Św. AUGUSTYN
Jego poglądy SA kwintesencją myśli pierwszych chrześcijan. Był on najbardziej ludzki z pośród wszystkich świętych. Urodził się w rodzinie, gdzie ojciec był wyznawcą MANICHEIZMU (w cały świecie istnieją dobre i złe pierwiastki, toczy się w nas walka dobra i zła, dobro zwycięża), a matka chrześcijanką. Jako 16-latek wyjechał do Kartaginy na nauki. Wówczas związał się z kobietą, która była jego miłością życia, miał z nią dziecko. Musiał ją odesłać, a matka wybrała mu żonę. Nie porzucił swojego pierwszego dziecka. Żona wybrana przez matkę była nieletnia (brakowało jej 2-ch lat do pełnoletniości). Miał kochankę. Nie ożenił się, odesłał swoją kochankę i przyjął chrzest. Swoje poglądy umieścił w książce.
W 410 roku wyrażone były dwie opinie:
1. Chrześcijanie zaczęli głosić, że niedługo będzie nadejście Chrystusa.
2. Bogowie się mszczą poprzez opustoszenie Rzymu.
Z 2-gą musiał się zmierzyć św. Augustyn. Stwierdza on tak: To, że państwa powstają i upadają tak się dzieje w historii. Państwo jest kara za ludzkie grzechy. W raju nie było państwa. Relacje między poddanymi a władzą: władza może być nawet władzą tyrańską, może to znaczyć, że Bóg bardziej chce nas ukarać. Bo przez grzech pierwotny jesteśmy potępieni. Ci którzy będą zbawieni, to Bóg im wybacza. Nie wiemy, kto będzie zbawiony.
Istnieją dwa państwa:
Państwo ziemskie - szatana
Państwo niebiańskie
Większość ludzi pójdzie na potępienie. Wszyscy są obywatelami państwa ziemskiego - szatana.
TEORIA PREDESTYNACJI - część z nas jest przeznaczona do zbawienia, a większość jest przeznaczona na potępienie.
Św. Augustyn uważał, że jesteśmy źli przez grzech pierwotny. Silniejszy dominuje, ten bardziej zły szkodzi dobremu. Potrzebna jest silna władza, która musi zapewnić nam bezpieczeństwo. Możemy się zbuntować tyranowi, gdy będzie on naruszał prawo boskie, a to tylko mógł stwierdzić kościół. Zbawieni mogą być tylko Ci, którzy są ochrzczeni. Noworodki nie ochrzczone nie będą zbawione. Uważał, że jeżeli gwałcone kobiety nie czerpały przyjemności pod czas gwałcenia to nie zgrzeszyły.
Wg św. Augustyna:
Pojmowanie chrześcijaństwa jako wspólnoty ludzi zgromadzonych wokół wspólnie wyznawanych wartości.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz