Suszenie - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Suszenie - omówienie - strona 1  Suszenie - omówienie - strona 2  Suszenie - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Suszenie
Siłą napędową procesu suszenia jest różnica wilgotności. Temperatura tylko pomaga w ruchu masy i ciepła
Suszenie polega na tym, że materiał, bądź powietrze, bądź faza gazowa, bądź faza stała zmniejsza swoją wilgotność, a więc zawartość w niej fazy ciekłej W praktyce biotechnologicznej najczęściej mamy suszenie z fazy wodnej a więc mówimy o wilgotności jeżeli suszymy z wody, w inżynierii chemicznej czasem suszymy z rozpuszczalników organicznych.
Żeby zrozumieć suszenie trzeba zrozumieć pewne pojęcia:
wilgotności względnej i wilgotności bezwzględnej Wilgotność względna: Dotyczy powietrza, Czasem podaje się ją w procentach
Jest ona stosunkiem aktualnej prężności pary wodnej w powietrzu do prężności pary nasyconej w tej samej temperaturze w jakiej mierzymy. Więc wilgotność względna zależy od temperatury. Dzięki takiej zależności zbiera się rosa. Jeżeli mamy temp. 30oC, mocno wilgotne powietrze w pełni nasycone, obniżono temp, to ponieważ w niższej temperaturze powietrze mieści mniej wody, a powietrze jest w pełni nasycone w tych 30o to gdy schłodzimy do 10oC wykrapla nam parę wodną. Tak zbiera się rosa, w nocy pełne nasycenie powietrza, natomiast o poranku jest chłodno, powietrze nie mieści takiej pary wodnej, jest to ograniczenie termodynamiczne zwane prężnością nasycenia i ono zależy od temp, im wyższa temp, tym wyższa prężność i tym więcej pary wodnej mieści się w powietrzu.
Wilgotność bezwzględna (masowa):
Jest to ilość wody w powietrzu na masę suchego powietrza
Wilgotność masowa jest stała, ale w tym momencie, przez zmianę temperatur, wilgotność względna może się tak zmieniać że część pary wodnej wykropli nam się z powietrza
Wilgotność masowa jest konkretną wielkością wyrażona w g pary wodnej/g suchego powietrza Obie wilgotności są ze sobą związane tym wzorem gdzie fi jest wilgotnością względną.
Wilgotność materiału jest stosunkiem masy wilgoci materiału i masy ciała suchego.
Idea suszenia :
Obniżenie wilgotności materiału: Materiał umieszcza się w suszarce, przez suszarkę przepuszcza się powietrze do którego, jeżeli nie jest to powietrze w pełni nasycone parą wodną, następuje przejście wilgoci z fazy stałej do fazy gazowej wraz z przemianą fazową. Warunkiem koniecznym jest różnica wilgotności i to jest siła napędowa. Nigdy nic się nie wysuszy jeżeli powietrze otaczające ciało stałe ma wysokie nasycenie wilgotności (w krajach tropikalnych bardzo ciężko jest wysuszyć pranie, tam wilgotność sięga 80-90%, nie ma siły napędowej).


(…)

… tej pary przejdzie do fazy gazowej). Powietrze przepływające lepiej suszy niż powietrze stojące
Jak duże jest potrzebne ciepło parowania żeby wysuszyć materiał z wody?
Powieś pranie w zamkniętej łazience i wejdź po 20 min. Temperatura w łazience o kilka stopni się obniży, bo pranie odbiera ciepło z suchego powietrza, aby nastąpił przepływ masy w przemianę fazową. Warunek: musi być suche powietrze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz