Style przywiązania w bliskich związkach

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Style przywiązania w bliskich związkach - strona 1

Fragment notatki:


Miłość Style przywiązania w bliskich związkach Styl przywiązania Charakterystyka stylu Bezpieczny
Największa satysfakcja, stabilność, intymność i skłonność do zwierzania się w bliskich związkach. W stresie zwracanie się do partnera o pomoc, która zostaje udzielona. Ufność w stosunku do ludzi, bardziej pozytywne emocje w kontaktach z płcią przeciwną. Opisywanie własnych rodziców jako troskliwych, uczuciowych, sprawiedliwych, szczęśliwych w małżeństwie.
Nerwowo -ambiwalentny
Skłonność do obsesyjnej, krańcowej namiętności, do miłości od pierwszego wejrzenia, do huśtawki emocjonalnej w bliskim związku i silnej zazdrości. Kurczowe trzymanie się partnera i lęk przed odrzuceniem. Skłonność do poczucia, że nie jest się należycie docenianym przez partnera związku. Opisywanie własnych rodziców jako inwazyjnych, wymagających i nieszczęśliwych w małżeństwie.
Unikający
Emocjonalnie burzliwe bliskie związki, z licznymi wzlotami i upadkami, poczuciem frustracji, napięciem i nudą, ze skłonnością do zazdrości i unikania intymności. W stresie brak zwracania się do partnera o pomoc. Nieufność do ludzi. Skłonność do zaprzeczania własnej potrzebie więzi, do koncentracji na pracy zawodowej. Skłonność do przelotnych związków seksualnych. Opisywanie własnych rodziców jako wymagających, krytycznych, pozbawionych troskliwości.
Trójskładnikowa teoria miłości R. Sternberg: Intymność - łagodne, pozytywne uczucia i towarzyszące im działania wyrażające przywiązanie, bliskość i wzajemną zależność partnerów od siebie. Namiętność — konstelacja silnych emocji pozytywnych (zachwyt, tkliwość, pożądanie, radość) i negatywnych (ból, niepokój, zazdrość, tęsknota), z pobudzeniem fizjologicznym. Zobowiązanie — decyzje i działania ukierunkowane na przekształcanie relacji miłosnej w trwały związek i jego pomimo przeszkód, wysoce podatne na intencjonalną kontrolę.


(…)

…, uczuciowych, sprawiedliwych, szczęśliwych w małżeństwie.
Nerwowo -ambiwalentny
Skłonność do obsesyjnej, krańcowej namiętności, do miłości od pierwszego wejrzenia, do huśtawki emocjonalnej w bliskim związku i silnej zazdrości. Kurczowe trzymanie się partnera i lęk przed odrzuceniem. Skłonność do poczucia, że nie jest się należycie docenianym przez partnera związku. Opisywanie własnych rodziców…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz