Wykład - Atrakcyjność interpersonalna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 406
Wyświetleń: 1505
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Atrakcyjność interpersonalna - strona 1 Wykład - Atrakcyjność interpersonalna - strona 2 Wykład - Atrakcyjność interpersonalna - strona 3

Fragment notatki:

Atrakcyjność interpersonalna, miłość i bliskie związki
Atrakcyjność interpersonalna - pozytywna postawa w stosunku do innego człowieka. Wymieniamy 2 składniki atrakcyjności:
sympatia - grupuje takie zmienna jak: lubienie i chęć przebywania z inna osobą,
szacunek - grupujący takie zmienne jak podziw i poszukiwanie opinii tej osoby.
Teorie atrakcyjności:
Teoria bilansu kar i nagród - lubimy jakąś osobę jeżeli jest ona skojarzona z nagrodami (zdarzeniami przyjemnymi), nie lubimy zaś osób skojarzonych z karami (zdarzeniami nieprzyjemnymi). Zatem lubimy tych, których oceniamy pozytywnie, którzy się dobrze o nas wyrażają i działają na rzecz naszego dobra.
Teorie zgodności - zgodność poznawcza oznacza harmonię między różnymi, wyznawanymi przez nas poglądami i postawami, bądź też między poglądami i zachowaniem. Założenie teorii zgodności: lubimy ludzi, którzy zapewniają bądź przywracają zgodność w obrębie systemu naszych przekonań, tzn. tych którzy wyznają poglądy podobne do naszych i dostarczają nam w ten sposób wsparcia (podobieństwo).
Wyznaczniki atrakcyjności - badania wskazują że najważniejsze dotyczą:
częstości kontaktu z inną osobą,
jej zalet,
atrakcyjności fizycznej,
podobieństwa do nas,
zachowania jakie ta osoba kieruje na nas.
Miłość i bliskie związki:
Psychologowie zakładają że miłość i atrakcyjność jest zupełnie czymś innym.
3 style przywiązania w bliskich związkach (wg Hazan i Shauer):
Styl bezpieczny - z badań wynika że 50% badanych deklarowało taki styl. Charakterystyka stylu: - z łatwością zbliżam się do ludzi i nie sprawia mi kłopotu ani bycie uzależnionym od nich ani ich uzależnienie ode mnie; - rzadko martwię się tym, że inny mnie opuszczą, że ktoś za bardzo się do mnie zbliży (satysfakcja, stabilność, zwierzanie się, ufność, pozytywne emocje).
Styl nerwowo - ambiwalentny - 19% badanych deklarowało taki styl. Charakterystyka stylu: - inni ludzie z oporami zbliżają się do mnie na tyle na ile bym chciał; - często martwię się że moja partnerka nie kocha mnie naprawdę i że nie zechce ze mną zostać; - chciałbym się całkowicie zlać w jedno z ukochaną osoba i to czasami odstrasza ode mnie potencjalne partnerki (skłonność do obsesyjnej, krańcowej namiętności, huśtawki emocjonalne i silnej zazdrości, kurczowe trzymanie się partnera i lęk przed odrzuceniem), poczucie niedoceniania.
Styl unikający - 25% badanych deklarowało taki styl. Charakterystyka stylu: - czuje się nieco skrępowany bliskością z innymi; - trudno mi całkowicie ludziom zaufać lub pozwolić sobie samemu żeby się od kogoś uzależnić;

(…)

… (co może prowadzić do rutyny).
Namiętność - jest konstelacją silnych emocji, zarówno pozytywnych (zachwyt, tkliwość, pożądanie, radość) jak i negatywnych (ból, niepokój, zazdrość, tęsknota) często z mocno uwydatnionym pobudzeniem fizjologicznym. Przejawy namiętności: pragnienie i poszukiwanie fizycznej bliskości, uczucie podniecenia, „bicie serca”, pieszczoty, kontakty seksualne, może być obsesja na punkcie…
… zobowiązanie jest najbardziej stabilnym składnikiem miłości.
Dynamika bliskiego związku. Typowe fazy:
zakochanie (tylko namiętność)
romantyczne początki (namiętność i intymność)
związek kompletny (namiętność, intymność, zaangażowanie)
związek przyjacielski (intymność, zaangażowanie)
związek pusty (zaangażowanie)
(wycofanie zobowiązania - faza rozpadu)
Cztery strategie reagowania na niezadowolenie ze związku…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz