stworzenie świata - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
stworzenie świata - wykład - strona 1 stworzenie świata - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Stworzenie
Możemy mówić o stworzeniach w kategorii objawienia. Co potwierdza prawdę o stworzeniu w sensie filozoficznym? Wg. Św. Tomasza z Akwinu - świat be ma w sobie przyczyny, która tłumaczyłaby jego istnienie. Każdy byt jest bytem niekoniecznym - istnieje, ale nie musiał.
Skoro rzeczywistość istnieje, musi posiadać przyczynę - byt konieczny - przyczynę wszystkiego. Racja z przygodności - bycie nie należy istotowo samo z siebie, a musi pochodzić z jakiegoś idealnego bytu. Racja z celowości - świat jest w pewien sposób uporządkowany: każdy dąży do jakiegoś celu. Źródło tej celowości jest transcendentne. Argumenty przyrodnicze: rozszerzanie się entropii w świecie. Świat jest skończony, więc trzeba założyć jego początek.
Argument ekspansji kosmosu: świat musiał mieć czasowy i realny początek.
Kreacja a ewolucja - Pius XII. Ewolucjonizm nie jest dowiedziony bezspornie, nie tłumaczy początku wszechrzeczy. Błędne jest wyprowadzenie z ewolucjonizmu jakoby należało odrzucić wszystko co stałe, niezmienne, bezwzględne. W odniesieniu do Biblii należy uznać ją za pewien opis historyczny, ale nie według reguł dzisiejszej metodyki historii. Egzegeci powinni zbadać ówczesny sposób przekazywania faktów historycznych. Popularny sposób ujęcia pozwalał korzystać z opowiadań ludowych i przenośni. Za natchnieniem Bożym hagiograf posłużył się nimi dla podania głównych prawd o podstawowym znaczeniu. Hierarchia dóbr. Rzeczywistości ożywione, mobilne, rozumne. Zbyt duży przeskok między bogiem a człowiekiem, - czyli musi być coś pomiędzy - Aniołowie (duchy rozumne). Po śmierci człowiek nie staje się aniołem. Bo gdyby zmienił formę, to zmieniłby i tożsamość. Świat duchów jest doskonalszy i prostszy. Aniołowie nie są ludźmi. Stworzona była cała hierarchia anielska. Są stworzone z niebytu i w czasie. Ich istnienia nie można udowodnić rozumem, a na podstawie Biblii.
Ich imiona mówią o funkcji (Rafał 0 Bóg uzdrawia). Ich wiedza jest ograniczona. Nie znają serca i myśli człowieka. Cechy aniołów: funkcja służebna, istoty nieśmiertelne, niewidzialne, posiadają wielką wiedzę, bezcielesne, nie są sobie równe. Istota duchowo obarczona wolną wolą i rozumem, istniejący i działający niezależnie od materii. Anioły obecność określona. Może być obecny tylko w jednym miejscu. Bóg dał im pewną wiedzę,, której nie mogli zdobyć. Wybór anioła jest ostateczny. Jest nauką kościoła, że aniołowie opiekują się ludźmi. Wsparcie duchowe, rady, sugestie. Ale bez wpływu na ludzką wolę. Nie są przypisani do jednego człowieka, każdy anioł może mieć kilku ludzi naraz. Każdy anioł może być stróżem.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz