Bóg stwórcą świata niewidzialnego - aniołowie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 616
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bóg stwórcą świata niewidzialnego - aniołowie - strona 1 Bóg stwórcą świata niewidzialnego - aniołowie - strona 2 Bóg stwórcą świata niewidzialnego - aniołowie - strona 3

Fragment notatki:

Bóg stwórcą świata niewidzialnego - aniołowie Świadectwa biblijne Starego Testamentu (okres patriarchów i wędrówki, czasy królewskie, po niewoli babilońskiej ) Biblijne określenie „anioł” jest nie określeniem natury ale jego funkcji. Z tekstów Starego Testamentu wynika, że aniołowie są bytami doskonalszymi od ludzi, odznaczają się wyższą siłą. W okresie patriarchów i wędrówki ludu z niewoli aniołowie są ukazani w wyjątkowej bliskości z Bogiem. Obecność aniołów w ST - aniołowie są obecni przy stwarzaniu (Hi 38,7 -Synowie Boży), zamykają raj ziemski (Rdz 3,24), chronią Lota (Rdz 19,1-23), ratują Hagar i jej dziecko (Rdz 21,17), powstrzymują rękę Abrahama przed zabiciem Izaaka (Rdz 22,11), prowadzą Lud Boży aniołowie towarzyszą Ludowi w drodze z niewoli egipskiej do ziemi obiecanej, rozporządzają Bożą potęgą i działają w imieniu Boga (Wj 23, 20-23), Anioł Jahwe ukazuje się Mojżeszowi w krzaku gorejącym (Wj 3,2-6 ), Anioł Jahwe - był pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem, objawiał Boże zamysły, odsłaniały tajemnicę zbawienia, wybawiał lud Boży.
W czasach królewskich Bóg jawi się jako król otoczony zastępami niebieskimi, które pośredniczą między Bogiem a ludzkością.
W Starym Testamencie z czasem zarysowały się trzy chóry anielskie:
Aniołowie oblicza Bożego - widzą oni Boga twarzą w twarz (Tb 12, 6-15),
Cherubini - osobowe istoty które się modlą, zanoszą błaganie, orędują za całym stworzeniem (Lb 21, 6-9; Pwt 8, 15, Krl 22,19),
Serafini - wychwalający świętość Boga, oddani uwielbieniu Boga (Lb 21, 6-9; Iż 6, 2-7, Hi 1,6).
Występują też aniołowie imienni:
1.Michał (mika-el, któż jak Bóg), to pierwszy książę aniołów, obrońca Izraela, pogromca szatana (Dn 10, 13-20; Jud 9),
2. Gabriel (gabrie-el, moc Boga, mąż Boży), książę anielski, podtrzymujący świat (Dn 8-13; Jr 25, 11;29),
3. Rafał (refa-el, Bóg uzdrawia, zbawia) - uzdrawia, odpłaty Bożej (Tb 3, 17; Krn 26,7), Wysłańcy Boga wykonywali również kary jakie zsyłał Bóg na Lud za niewierność (2Mch 3,23-27)
Naród wybrany doskonale znał idee w świetle której Michał Archanioł strzeże Izraela, a inni aniołowie troszczą się o inne narody. Anioł stróż opiekuje się narodem wybranym i zasługuje na szacunek i słuchanie jego słów gdyż są to słowa Jahwe. Świadectwa biblijne Nowego Testamentu (w Tajemnicy Chrystusa, w życiu uczniów) Nowy Testament kontynuuje naukę o aniołach, jako specjalnych wysłannikach Boga. ponadto włącza ich w zbawcze posłannictwo Chrystusa. Aniołowie należą do Chrystusa ponieważ zostali stworzeni przez Niego i dla Niego (Kol 1,16). Aniołowie to byty osobowe - są zatem duchowymi bytami rozumnymi, objawiając się przybierają postać młodzieńców w białych szatach (Mt 28,3; Mk 16,4-5), anioły mają własne imiona jak w Starym Testamencie, spotykamy różne klasy aniołów: moce, władze, zwierzchności, panowania, trony. (Rz 8,38; 1Kor 15,24; Kol1,16; Ef 1,21).


(…)

… 1,21).
Aniołowie to wysłannicy Boga - poprzez ich posługę Bóg zbliża się do Ludzi w Jezusie Chrystusie, aniołowie służą Jezusowi,
Aniołowie pełnią misję w tajemnicach życia Jezusa - są wysłannikami Boga, zwiastują narodziny Jezusa, ratują Dziecię Jezus przed Herodem, aniołowie usługują Jezusowi po kuszeniu na pustyni, obwieszczają Zmartwychwstanie Jezusa,
Aniołowie wspomagają uczniów Chrystusa…
… tym którzy mają posiąść zbawienie. Chrystus przypisuje aniołom rolę świadków na sądzie ostatecznym (Łk 12, 8-9). W trakcie liturgii Mszy świętej aniołowie oddają hołd Bogu, wyraża to Kościół w prefacjach mszalnych, obecność dobrego anioła podczas liturgii symbolizuje diakon.
Współczesne poglądy
Karl Rahner - akcentuje mocno służebną funkcję aniołów w dziele zbawienia, angelologia jest nauką o pozaludzkim…
…), na podstawie Dziejów Apostolskich wnioskowano że św. Piotr posiadał swojego anioła opiekuna (Dz 12,7-11).
Nauka o aniołach w tradycji patrystycznej
Angelologią zajmował się Orygenes (185-254), Tacjan (130-193), św. Klemens (150-211), św. Jan Chryzostom (350-407), św. Augustyn (354-430). Przeciwstawiali się oni rozumieniu aniołów jako legendy pogańskie, bronili duchowej natury aniołów, aniołowie nie są bytami…
… rozum i wolną wolę, są zatem zdolni do wybierania różnych działań i duchowego widzenia Boga. aniołowie są niematerialni i nieśmiertelni. Aniołowie przewyższają doskonałością wszystkie stworzenia widzialne. Natura anielska jest nadprzyrodzona w odniesieniu do świata materialnego. Aniołowie cieszą się życiem łaski, życiem moralnym, darami i charyzmatami, treścią życia aniołów jest widzenie i nieskończona…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz