Struktura teorii socjologicznej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 854
Wyświetleń: 1960
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Struktura teorii socjologicznej - strona 1 Struktura teorii socjologicznej - strona 2

Fragment notatki:

Turner Jonathan H., „Struktura teorii socjologicznej” Sieciowe ujęcie wymiany - Emerson Strategia podstawowa Emerson uważał, że jeżeli stosunki wymiany istnieją, to znaczy, że ludzie chcą wymieniać wartościowe dobra, a celem teorii nie jest zrozumienie tego, jak dochodzi do takiego stosunku, ale tego, co się w nim zdarzy z upływem czasu. Dlatego jednostką analizy socjologicznej staje się istniejąca relacja wymiany między aktorami, a nie sami aktorzy.
Podstawowe procesy wymiany Stosunek wymiany istnieje pomiędzy co najmniej dwoma aktorami. Stosunek ten został utworzony z:
postrzeganych przez co najmniej jednego z aktorów okazji dokonywania wymiany
zapoczątkowania stosownych zachowań
uwieńczenia transakcji pomiędzy aktorami nawzajem stosującymi wobec siebie wzmocnienia
Stosunek wymiany podlega procesom stosowania władzy i równoważenia . Jeżeli stosunki wymiany ujawniają wysoki stopień uzależnienia jednego aktora A od innego B ze względu na wzmocnienia lub nagrody, to A ma coś, co Emerson nazywa „przewagą w zakresie władzy” nad B. Mieć przewagę w zakresie władzy oznacza takie jej użycie, iż aktor A wymusza na podmiocie B zwiększenie kosztów w ramach stosunku wymiany.
Z punktu widzenia Emersona przewaga we władzy jest niezrównoważonym stosunkiem wymiany. Główne twierdzenie w schemacie Emersona głosi, iż z biegiem czasu niezrównoważone stosunki wymiany dążą do równowagi.
Podstawowy proces zatem dla transakcji wymiany polega na ujawnianiu zróżnicowań we władzy, które z biegiem czasu dążą do odzyskania równowagi.
Podstawowe twierdzenia o wymianie Dynamika istniejącego stosunku wymiany obraca się wokół:
- zależności
- stosowania władzy
- równoważenia
Teorematy Emersona opisują podstawową dynamikę stosunku wymiany jako władzę ( Power ) powiązaną z zależnością ( Depe ndency ) aktora B od aktora A ze względu na wartościowe zasoby.
Struktura, sieci i wymiana Podstawowe formy społeczne to:
- monopol jednostronny
- podział pracy
- kręgi społeczne
- stratyfikacja
Monopol jednostronny Ważną cechą monopolu jednostronnego, jest to, że jest on niezrównoważony i wobec tego jego struktura jest narażona na zmiany.
Różne sposoby równoważenia monopolu jednostronnego to np. (w wypadku braku komunikacji między aktorami):
- eksploatacja I typu („każdy B będzie wprowadzał do stosunków wymiany dodatkowe zasoby przy równoczesnym niezmienionym lub zmniejszającym się wykorzystaniu zasobów przez A”)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz