Socjologia współczesna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 616
Wyświetleń: 3710
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia współczesna - strona 1

Fragment notatki:

Cele socjologiczne i wyznaczniki jej osiągnięć. Teoria strukturalno-funkcjonalna Talcotta-Parsonsa. Kulturowe przyczyny dewiacji społecznych.
Socjologia współczesna Rozwinęła się po II wojnie światowej, w Europie zachodniej, dokładnie we Francji, gdyż tam doszło do największych kryzysów gospodarczych. W Polsce powojennej kryzys w latach 80-tych doprowadził do nasilenia się ruchów społecznych. Socjologia to nauka teoretyczna. Teorie socjologiczne pojawiają się jako produkty socjologii np. funkcjonalistyczne, konfliktowe, symboliczny interakcjonizm. I. Teoretyczny charakter zainteresowań socjologii – próbą intelektualnego, podejmowanego w sposób uporządkowany zrozumienia świata. Teoria to typ myślenia, który stara się wyjaśnić zdarzenia i to próba odpowiedzi na pytanie: „dlaczego?”. Do rozwoju socjologii przyczyniło się: - Rola klasyków socjologii: Comte, Marks, Durkheim, Weber - Metoda naukowa, którą charakteryzuje obiektywizm (badanie niezależne od upodobań, niechęci), krytycyzm (twierdzenia muszą być udowodnione, rzeczy nie zawsze są takimi jak się wydają), relatywizm (odkrywanie nowych warstw znaczeniowych zmienia postrzeganie całości) np. jeżeli jednostka znajduje się na dole hierarchii społecznej, to jej możliwości są mniejsze. Nie ma rzeczy ostatecznych, nauka ciągle się rozwija. - Perspektywa grupowa – konieczność badania ukrytych struktur grupowych (małe grupy społeczne, wielkie grupy społeczne, formy globalizacji ) II. Teorie socjologiczne w ujęciu T. Abla – istota teorii socjologicznej: są to konsekwencje pojęciowe używane do analizy i interpretacji danych uzyskanych przez socjologa: teoria zawiera 3 klasy konstrukcji pojęciowych: 1. pojęcia ogólne a) porządkujące i klasyfikujące badane zjawiska społeczne (ogólne określenie lub kategorie np. grupa społeczna, klasa społeczna, anomia, struktura społeczna) b) zmienne – pojęcia operacyjne, służące do ujawnienia zasadniczych i ważnych różnic między zj

Socjologia współczesna
Rozwinęła się po II wojnie światowej, w Europie zachodniej, dokładnie we Francji, gdyż tam doszło do największych kryzysów gospodarczych. W Polsce powojennej kryzys w latach 80-tych doprowadził do nasilenia się ruchów społecznych. Socjologia to nauka teoretyczna. Teorie socjologiczne pojawiają się jako produkty socjologii np. funkcjonalistyczne, konfliktowe, symboliczny interakcjonizm.
I. Teoretyczny charakter zainteresowań socjologii - próbą intelektualnego, podejmowanego w sposób uporządkowany zrozumienia świata. Teoria to typ myślenia, który stara się wyjaśnić zdarzenia i to próba odpowiedzi na pytanie: „dlaczego?”.
Do rozwoju socjologii przyczyniło się:
Rola klasyków socjologii: Comte, Marks, Durkheim, Weber
Metoda naukowa, którą charakteryzuje obiektywizm (badanie niezależne od upodobań, niechęci), krytycyzm (twierdzenia muszą być udowodnione, rzeczy nie zawsze są takimi jak się wydają), relatywizm (odkrywanie nowych warstw znaczeniowych zmienia postrzeganie całości) np. jeżeli jednostka znajduje się na dole hierarchii społecznej, to jej możliwości są mniejsze. Nie ma rzeczy ostatecznych, nauka ciągle się rozwija.
Perspektywa grupowa - konieczność badania ukrytych struktur grupowych (małe grupy społeczne, wielkie grupy społeczne, formy globalizacji )
II. Teorie socjologiczne w ujęciu T. Abla - istota teorii socjologicznej: są to konsekwencje pojęciowe używane do analizy i interpretacji danych uzyskanych przez socjologa: teoria zawiera 3 klasy konstrukcji pojęciowych:
pojęcia ogólne
porzą

(…)

… które obejmują:
stopień możliwości społecznej (wysoki przeciwdziała konfliktom) - im mniejsza ruchliwość społeczna, tym bardziej jawność interesów grupowych przekształca się w otwarta walkę
skuteczność mechanizmów regulujących konflikty - uznanie słuszności roszczeń partnera, uznanie formalnych reguł gry
Ukształtowanie się grup konfliktowych prowadzi do walki klasowej i ewentualnej zmiany, która obejmuje…
… od tego, czy konflikt dotyczy podstawowych wartości warunkujących prawomocność systemu
Mechanizmy strukturalne zabezpieczające przed konfliktem podważającym ład społeczny są następujące:
instytucjonalizacja konfliktu
tolerancja konfliktu
Tłumienie konfliktu w grupach o ścisłej więzi zewnętrznej może doprowadzić do zagrożenia podstaw istnienia grupy
Konflikt z grupą zewnętrzną będzie prowadził do tłumienia konfliktów…
… opozycyjne
przyjęciem w procesach socjalizacji wspólnych wartości określających „wymianę sprawiedliwą” oraz sposób w jaki ta wymian podlega instytucjonalizacji w postaci uznanych norm dla przywódców i podwładnych (wspólne wartości ułatwiają legitymizację władzy, legitymizacja władzy oparta na wspólnych normach i wartościach)
Przyczyny powstania opozycji:
Niezrównoważone relacje społeczne doświadczane…
… się za weberowską introspekcją, rozumiejącą, docierającą do ludzkiej świadomości
obserwowanie ludzi w procesie interakcji pozwala wykryć procesy, w których podzielają oni ten sam świat
Krytyka obiektywności nauki i formy obiektywizmu
behawioryzm- fałszuje obraz życia społecznego
uznanie postulatów socjologii „rozumiejącej”, lecz sens, znaczenie działań
rozpatrywanie ludzkich działań, ich motywacji z punktu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz