Struktura i funkcjonowanie ekosystemu-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1701
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Struktura i funkcjonowanie ekosystemu-opracowanie - strona 1 Struktura i funkcjonowanie ekosystemu-opracowanie - strona 2 Struktura i funkcjonowanie ekosystemu-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

VII. EKOSYSTEM - fragment przyrody stanowiący funkcjonalną całość, w której zachodzi wymiana między jej częścią żywą - biocenozą, a nieożywioną - biotopem. Każdy w pełni rozwinięty ekosystem składa się z elementów abiotycznych (nieożywionych) i biotycznych (żywych). Każdy ekosystem naturalny stanowi układ otwarty i funkcjonuje dzięki przepływowi energii i krążeniu materii. Wszystko to jest możliwe wtedy, gdy dociera do niego energia słoneczna. Nie cała docierająca energia zostaje skumulowana w organizmach: część z niej wykorzystywana jest do podstawowych procesów metabolicznych i budowy własnych struktur organizmów, pozostała część tracona jest bezpowrotnie w postaci ciepła. Biocenoza (gr. bios życie i koinos wspólny) - naturalny zespół populacji organizmów żywych danego środowiska (biotopu), należących do różnych gatunków, ale powiązanych ze sobą różnorodnymi czynnikami ekologicznymi i zależnościami pokarmowymi, tworząc całość. Biocenoza wraz ze środowiskiem fizycznym to ekosystem.
Biocenozy można podzielić na naturalne (sawanna, las, jezioro) i sztuczne (park, ogród). Biocenozę tworzą: fitocenoza (organizmy roślinne) i zoocenoza (organizmy zwierzęce). Biotop - obszar zamieszkany przez organizmy o tych samych lub bardzo zbliżonych wymaganiach życiowych. Pierwotnie dotyczący tylko abiotycznych elementów siedliska. Obecnie często rozumiany jako siedlisko nieożywione zmienione przez biocenozę (kompleks roślinny). Biotop razem z biocenozą tworzy ekosystem.
Siedlisko - miejsce (stałe lub okresowe) życia organizmu, populacji lub gatunku. Zespół czynników abiotycznych (klimatyczno-glebowych), które panują w określonym miejscu, działających na rozwój poszczególnych organizmów, ich populację lub całą biocenozę. Nisza ekologiczna - zespół czynników biotycznych i abiotycznych zapewniający populacji warunki do życia ( np. światło, pokarm, miejsce). Na terenie biocenozy populacje konkurują o korzystne czynniki. Zgodnie z zasadą Gausego jedna nisza może być zajęta tylko przez jedną populację. Nisza ekologiczna określa miejsce danej populacji w biocenozie. Cechy biocenozy: 1) rozmaitość gatunków powiązanych ze sobą zależnościami pokarmowymi 2) pozytywne, negatywne lub neutralne oddziaływanie na siebie gatunków 3) niedopuszczanie do zasiedlenia biocenozy przez nowe gatunki 4)wpływ rozmaitych czynników ekologicznych prowadzących do sezonowej bądź trwałej zmiany składu gatunków, czyli sukcesji. Biomasa - najstarsze i najszerzej współcześnie wykorzystywane odnawialne źródło energii. Należą do niej zarówno odpadki z gospodarstwa domowego, jak i pozostałości po przycinaniu zieleni miejskiej. Biomasa to cała istniejąca na Ziemi materia organiczna, wszystkie substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ulegające biodegradacji. Biomasą są resztki z produkcji rolnej, pozostałości z leśnictwa, odpady przemysłowe i komunalne

(…)

… pokarmowe (troficzne). Typy łańcuchów pokarmowych (troficznych): 1) łańcuch spasania zaczyna się od producentów, przez roślinożerców do drapieżców, np. liście ziemniaka -› stonka -› bażant -› człowiek. 2) łańcuch detrytusowy zaczyna się od martwej materii organicznej, przez reducentów do drapieżców, np. detrytus (martwe szczątki roślin i zwierząt) -› bakterie -› pierwotniaki -› skorupiaki.
Gatunki kluczowe…
…) przyswajaniu przez rośliny związków azotu, takich jak azotany i amoniak (w powiązaniu z syntezą białek) 3) uruchomieniu mechanizmów łańcuchów pokarmowych rośliny - zwierzęta 4) wyzwalaniu do atmosfery wolnego azotu z wydalin i obumarłych organizmów.

… gruntowych i odpływa wraz z nimi (odpływ podziemny) do podziemnych lub powierzchniowych zbiorników wodnych, rzek, bagien itp. Woda nieustannie paruje z powierzchni otwartych akwenów, jak również z gleby (ewaporacja) i roślin (transpiracja). Znajdująca się w atmosferze para wodna, osiągając stan nasycenia w określonych warunkach pogodowych, kondensuje i tworzy mgły lub chmury. W ten sposób cykl obiegu wody…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz